Afty jako zmiany na błonie śluzowej jamy ustnej o niezgłębionej przyczynie – przegląd piśmiennictwa
Objawy aft
Afty to niewielkie bolesne nadżerki lub owrzodzenia pojawiające się na błonie śluzowej policzków, warg, podniebienia miękkiego oraz łuków podniebiennych. Przed pojawieniem się aft mogą występować objawy prodromalne, takie jak świąd czy mrowienie.
Po 18-72 godzinach w miejscu występowania objawów prodromalnych pojawia się grudka bądź plamka otoczona rąbkiem zapalnym. Po 1-2 dniach zmiana przekształca się w nadżerkę lub owrzodzenie i pokrywa się włóknikowym nalotem. Afta utrzymuje się od kilku dni do dwóch tygodni w zależności od podtypu, a następnie ulega wygojeniu (14).
Diagnostyka różnicowa aft
W diagnostyce różnicowej aft należy wziąć pod uwagę wygląd zmian, ich umiejscowienie, bolesność i objawy ogólne, które im towarzyszą. Najczęstszymi chorobami, z którymi różnicujemy afty, są choroby infekcyjne, autoimmunologiczne, zapalne, a także niedobory odporności.
Afty nawracające należy różnicować z chorobami infekcyjnymi. Jedną z nich jest zakażenie wirusem opryszczki (HSV). W przypadku opryszczki wargowej czy opryszczkowego zapalenia jamy ustnej pojawienie się zmian również poprzedzone jest mrowieniem czy pieczeniem. Następnie jednak pojawiają się pęcherzyki wypełnione silnie zakaźną treścią, które pękają i prowadzą do powstania nadżerki pokrytej strupem (17). W obrazie klinicznym aft nie obserwujemy początkowego stadium pęcherzyka wypełnionego płynną treścią. Kolejną różnicą jest fakt, że w przeciwieństwie do aft, zmiany wywołane przez wirusy Herpes mogą występować także na podniebieniu twardym i łukach podniebiennych.
Inną chorobą, [...]

którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!