Afty jako zmiany na błonie śluzowej jamy ustnej o niezgłębionej przyczynie
Reklama

Wyszukaj w serwisie

Afty jako zmiany na błonie śluzowej jamy ustnej o niezgłębionej przyczynie – przegląd piśmiennictwa

Afty jako symptom poważnej choroby

Pojawienie się aft na błonie śluzowej jamy ustnej często może być objawem świadczącym o rozwijającej się lub zaawansowanej poważnej chorobie ogólnoustrojowej. Przykładem takiego stanu jest neutropenia (stan obniżenia liczby granulocytów obojętnochłonnych poniżej 1500/μl), która może współtowarzyszyć innym chorobom, takim jak schorzenia hematologiczne, zakaźne, czy autoimmunologiczne, dlatego w przypadku jej wystąpienia należy niezwłocznie poszerzyć diagnostykę (20).

Owrzodzenia, które są charakterystyczne dla zejściowej postaci aft, mogą być symptomem także innych chorób ogólnoustrojowych. Dzieje się tak w przebiegu choroby Leśniowskiego-Crohna. Wówczas zmiany w jamie ustnej są na ogół związane z aktywną chorobą jelit. Dominującym objawem są bóle brzucha z biegunką, a złotym standardem diagnostycznym jest badanie endoskopowe przewodu pokarmowego (21). Kontrola aktywności nieswoistej choroby jelit powinna być zawsze podejmowana w pierwszej kolejności i może prowadzić do remisji aft (22).

U chorych z wrodzonymi lub nabytymi niedoborami odporności występowanie aft jest znacznie częstsze, a przebieg choroby cięższy. Dlatego przy wielokrotnie powtarzających się, ciężkich w swoim przebiegu epizodach powstawania zarówno drobnych i licznych, jak i pojedynczych, ale rozległych aft, którym towarzyszą objawy ogólne, należy poszerzyć diagnostykę pod kątem funkcjonalności układu immunologiczego. Jest to szczególnie ważne ze względu na odnotowywaną w ostatnich latach wzmożoną zapadalność na AIDS (ang. acquired immunodefi ciency syndrome). Wg badań MacPhaila i wsp. u 66% osób zakażonych HIV (ang. human immunodefi ciency virus) częściej występują duże, trudniej gojące się afty Suttona oraz afty opryszczkopodobne charakteryzujące [...]

Ten materiał dostępny jest tylko dla użytkowników
którzy są subskrybentami naszego portalu.
Wybierz pakiet subskrypcji dla siebie
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!
Masz aktywną subskrypcję?
Nie masz jeszcze konta w serwisie? Dołącz do nas
Reklama
Reklama
Poznaj nasze serwisy