Biozgodność materiałów polimerowych
TITLE: Biocompatibility of polymers
SŁOWA KLUCZOWE: biozgodność
STRESZCZENIE: Materiały na bazie polimerów są powszechnie stosowane, stąd ich biozgodność ma duże znaczenie dla osób użytkujących konstrukcje protetyczne.
KEY WORDS: biocompatybility
SUMMARY: Dental materials based on polymers are commonly used so their biocompatibility is therefore very important for the people using them.
Oceniając biozgodność materiałów stomatologicznych, należy mieć świadomość, że nie ma materiału całkowicie odpornego na warunki panujące w jamie ustnej.
W skład materiałów zaliczanych do ogólnej grupy polimerów znajdujących zastosowanie w protetyce stomatologicznej należą: tworzywa akrylowe stosowane do wykonawstwa protez ruchomych, napraw oraz podścieleń, materiały kompozytowe i wyciskowe, a także zęby używane do wykonawstwa protez ruchomych (1).
Akrylan
Do konstrukcji protez powszechnie stosowany jest metakrylan metylu, nazywany popularnie akrylanem. W procesie polimeryzacji tego materiału w zależności od sposobu jego prowadzenia (polimeryzacja cieplna lub chemiczna, zwana również samopolimeryzacją) w gotowym produkcie pozostaje zawsze pewna ilość monomeru resztkowego i podczas polimeryzacji cieplnej jest ona zależna od czasu trwania procesu. Najwyższa zawartość monomeru, w granicach 1-4%, pozostaje w chemicznie polimeryzowanym metakrylanie metylu. Nieco niższe ilości, od 1% do 3%, wykazano w akrylanie szybko polimeryzowanym (poniżej godziny) na ciepło. Zawartość monomeru resztkowego można wydatnie obniżyć do poziomu 0,4% [...]

którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!