Budowa wewnętrzna spoiny w połączeniach drutów ortodontycznych
TITLLE: The internal structure of the weld in orthodontic wires connections
STRESZCZENIE: Praca została poświęcona próbie reperacji drutów NiTi, które z rożnych przyczyn uległy uszkodzeniu i deformacji.
SŁOWA KLUCZOWE: stop NiTi, metal z pamięcią kształtu, spawanie, lutowanie, zgrzewanie
SUMMARY: The work was dedicated to the repair of NiTi wires that have been damaged and deformed due to various reasons
KEY WORDS: NiTi alloy, a shape memory metal, welding, soldering, welding
Pamięć kształtu
Materiał inteligentny nie ma jednej powszechnie akceptowanej definicji. Najczęściej definiuje się go jako materiał, który jest zdolny do reagowania na bodźce zewnętrzne przez istotna zmianę swych właściwości dla pożądanego efektu (1).
Zjawisko pamięci kształtu oparte jest na przemianie martenzytycznej. Przemiana martenzytyczna jest przemiana pierwszego rodzaju, wiec zachodzi poprzez zarodkowanie nowej fazy i rozrost zarodków. Jej głównymi cechami są bezdyfuzyjność oraz charakter przemieszczeniowy. Określenie „bezdyfuzyjna” oznacza, ze nie wymaga ona dyfuzji atomów na duże odległości, wiec w jej trakcie nie zachodzi migracja poprzez granice rozdziału fazy macierzystej i martenzytycznej (2, 3).
Stopy z pamięcią kształtu są unikatową klasą stopów metali. Wśród tych materiałów ponad 90% komercyjnych zastosowań mają stopy na osnowie NiTi, wykazujące nie tylko silniejszy efekt, ale także najlepsze właściwości mechaniczne. Spośród [...]

którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!