Ceramika
Ceramika jest bardzo często stosowana w stałych uzupełnieniach protetycznych, ze względu na swoje dobre właściwości estetyczne oraz wysoką biozgodność. Ceramika skaleniowa jest materiałem twardym, ale i zarazem kruchym, już pod wpływem niewielkiego odkształcenia 0,1-0,2% może pękać, dlatego też ciągle otwarte pozostaje pytanie, jak ją wzmocnić.
Pierwszy typ wzmocnienia, który znany jest już od blisko 80 lat, to napalanie materiału ceramicznego na podbudowę metalową. Drugi – to dodawanie materiałów o strukturze krystalicznej, takich jak: mika, leucyt, tlenek glinu lub tlenek cyrkonu. W ciągu ostatnich 15 lat można zaobserować rozwój technologii pełnoceramicznych, w przypadku których jako wzmocnienie pod ceramikę stosuje się innego typu ceramiki oparte na tlenku glinu lub cyrkonu.
Niektóre typy ceramiki, takie jak ceramika skaleniowa lub ceramika infiltrowana innymi materiałami ceramicznymi, mogą być stosowane w pracowni techniki dentystycznej zarówno w konwencjonalnych metodach postępowania (poprzez nakładanie pojedynczych warstw i potem ich wypalanie), jak i w postaci gotowych dysków do technologii CAD/CAM.
Zastosowanie technologii CAD/CAM pozwala na zredukowanie czasu poświęconego na wykonanie pojedynczego uzupełnienia oraz wyeliminowanie sporej liczby błędów podczas nakładania oraz wypalania tradycyjnej ceramiki. Produkowane gotowe bloczki odznaczają się większym stopniem jednorodności niż poszczególne napalane oddzielne warstwy. Pozwala to więc na wykonywanie pojedynczych uzupełnień pełnoceramicznych oraz mostów trójpunktowych w odcinkach zębów przednich oraz trzonowych.
Ceramika skaleniowa
Ma ona bardzo dobre właściwości estetyczne, ale ograniczone mechanicznie. Jest w [...]

którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!