Ceramika
Ceramika wzmacniana dwukrzemianem litu
Krzemian litu (Li2SiO5) zapewnia wzmocnienie materiału podczas testów ugięcia nawet do 450 MPa. Zawartość dwukrzemianu litu w ceramice firmy Ivoclar wynosi 65%. Dzięki odpowiedniemu procesowi technologicznemu liczba porów występujących w tym materiale to tylko 1%. Materiał dla technologii CAD/CAM jest wyrabiany przez firmę Ivoclar pod nazwą IPS™e.max, zaprezentowany w 2006 roku. Produkowany jest w procesie odlewania pod ciśnieniem znanym podczas obróbki szkła. Na początku materiał jest ogrzewany do temperatury 645°C przez godzinę (utworzenie zarodków fazy krystalicznej), a następnie w temperaturze850°C przez 4 godziny, podczas których następuje wzrost kryształów. W trakcie tego zabiegu Li2SiO3 orazSiO2 tworzą strukturę (Li2Si2O5). Wytworzone kryształy są bardzo drobne i mają długość 5 mikrometrów oraz średnicę 0,8 mikrometra.
Wygaszanie pęknięć na powierzchni kryształów dwukrzemianu litu zachodzi w podobny sposób jak w przypadku kryształów leucytu (poprzez różnicę w ekspansji termicznej pomiędzy kryształem a szklaną matrycą).
Bloki tej ceramiki są dostępne w kolorach A-D plus wybielony oraz w 3 stopniach przezierności. Bloki są wstępnie utwardzone i znane jako blue state. Ceramika ta w swoim składzie zawiera mieszaninę metakrzemianów oraz krzemianu litu i odznacza się odpornością na złamanie na poziomie 130 Mpa. W tym stadium może być w łatwy sposób opracowywana za pomocą technologii CAD/CAM, a całkowite jej utwardzenie następuje w piecu do ceramiki pod ciśnieniem i w temperaturze850°C przez 20-25 minut. Podczas tego procesu synteryzacji metakrzemiany ulegają rozpuszczeniu, widoczne jest to również [...]

którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!