Kwitnąca dysplazja cementowo-kostna
Opis przypadku
Pacjentka w wieku 13 lat zgłosiła się w celu leczenia ortodontycznego z powodu umiarkowanej szparowatości w obrębie zębów siecznych górnych oraz podniebiennie ustawionych drugich zębów przedtrzonowych szczęki. W wywiadzie ogólnym nie stwierdzono chorób ogólnych. Wyrzynanie zębów mlecznych i stałych przebiegało o czasie i bez problemów. W rysach twarzy nie zauważono istotnych asymetrii i deformacji, bruzda wargowo-bródkowa była wygładzona. Wewnątrzustnie przy zębie 46 z wypełnieniem występowała przetoka. Wszystkie wyrznięte zęby wykazywały dodatnią reakcję miazgi na bodziec zimny, z wyjątkiem zęba 46.
Na zdjęciu pantomograficznym stwierdzono obecność mieszanych ognisk przejaśnień i zacienień rozsianych na całym obszarze części zębodołowej żuchwy, między kanałem nerwu zębodołowego dolnego a wierzchołkami korzeni zębów. Przy korzeniach zęba 46 występowało przewlekłe ropne zapalenie tkanek okołokorzeniowych (największe przejaśnienie, o regularnym owalnym konturze, wypełnienie sięgające rogu mezjalnego miazgi).
W badaniu tomografii wolumetrycznej wiązką stożkową (CBCT) uwidoczniono mnogie, dobrze ograniczone kuliste ogniska osteosklerotyczne otoczone pasmem przejaśnienia (fot. 3). Na przekroju osiowym nie występowało rozdęcie kości w wymiarze przedsionkowo-językowym (fot. 4). Ciągłość blaszki zbitej była zachowana, z wyjątkiem obszaru przetoki przy zębie 46. Nie zaobserwowano resorpcji korzeni (z wyjątkiem korzenia bliższego zęba 46) ani hipercementozy. Ozębna pozostałych zębów była nienaruszona, zmiany nie były połączone z korzeniami sąsiadujących zębów (fot. 5).
Na rentgenogramie cefalometrycznym bocznym stwierdzono umiarkowaną III klasę szkieletową na tle retrognatycznego położenia szczęki; dysplastyczne zmiany kostne występowały wyłącznie w obszarze części [...]

którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!