Czas niechirurgicznego leczenia endodontycznego z użyciem lub bez użycia lupy
Słowa kluczowe: endodontyczny, czas, lupa, badanie kliniczne, leczenie kanałowe
Wprowadzenie: Wykorzystanie lupy powiększającej obraz może zwiększać wydajność opieki stomatologicznej. W niniejszym badaniu porównano czas niechirurgicznego leczenia kanałowego z użyciem lub bez użycia lupy.
Metody: Do badania zaproszono pacjentów uniwersyteckich ośrodków badań klinicznych w Hongkongu i w Pekinie, którzy wymagali pierwszorazowego leczenia kanałowego. Pacjentami zajmowało się po dwóch stomatologów z każdej uczelni, z podobnym stażem pracy klinicznej, przeprowadzając leczenie kanałowe podczas jednej lub kilku wizyt, wg tych samych procedur i z użyciem takich samych materiałów. Nie mieli oni żadnego wcześniejszego doświadczenia z używaniem lupy, dopiero przed rozpoczęciem badania jeden stomatolog z każdej pary został przeszkolony w zakresie korzystania z lupy (x 2,5). Zarejestrowano czas leczenia.
Wyniki: Ogółem zrekrutowano 84 pacjentów w Pekinie (śr. wiek: 42,8 roku) i 98 pacjentów w Hongkongu (śr. wiek: 46,0 lat).
96 zębów leczono z użyciem lupy, a 86 – bez jej użycia. Wyniki wykazały, że czas leczenia nie był związany z wiekiem, płcią, żywotnością zęba ani obecnością okołowierzchołkowych rozrzedzeń kostnych czy połączeń z zatoką szczękową. W analizie ANCOVA stwierdzono, że czas leczenia był związany z lokalizacją przychodni (Hongkong lub Pekin), systemem korzeniowym zęba (jedno- albo wielokorzeniowy), obecnością bólu przed zabiegiem, liczbą wizyt na cykl leczenia (jedna lub więcej), wykorzystaniem lupy i doświadczeniem stomatologa.
Wniosek: W badanym materiale wykorzystanie lupy mogło znamiennie zredukować czas leczenia kanałowego.
Rejestracja badania: Clinical Trials ChiCTR-IOR-15005988, 15 lutego 2015 r.
Postęp techniczny w stomatologii zwiększył możliwości dokonywania [...]

którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!