Czas niechirurgicznego leczenia endodontycznego - z użyciem lupy

Wyszukaj w serwisie

Czas niechirurgicznego leczenia endodontycznego z użyciem lub bez użycia lupy

Procedura kliniczna

Leczenie kanałowe badanych pacjentów prowadziło po dwóch stomatologów z każdej uczelni, z podobnym stażem pracy klinicznej. Jeden stomatolog z każdej pary został przeszkolony w zakresie korzystania z lupy chirurgicznej typu Galileusz z powiększeniem 2,5 x (N-25R, Yee Mau Industrial Co., Hongkong). Szkolenie objęło dyskusję seminaryjną i prowadzenie leczenia endodontycznego z użyciem lupy. Do każdego z 4 stomatologów przydzielano pacjentów losowo wyznaczonych przez recepcjonistę zaopatrzonego w komputer. Asystent stomatologa rejestrował całkowity czas leczenia na każdej wizycie z dokładnością do 1 minuty za pomocą stopera.

Przed badaniem stomatolodzy uczestniczyli w warsztatach szkoleniowych w celu wystandaryzowania opisanej poniżej techniki instrumentacji i obturacji kanału. Pacjent otrzymywał znieczulenie miejscowe, po czym zakładano koferdam. Kanały korzeniowe opracowywano metodą crown-down, w której opracowanie rozpoczyna się od części koronowej, postępując w kierunku części wierzchołkowej, za pomocą narzędzi rotacyjnych niklowo-tytanowych (ProTaper Ni-Ti, Dentsply Asia, Hongkong). Do przepłukiwania używano 5,25-proc. roztworu podchlorynu sodu. Po opracowaniu kanału, jeśli zostało wystarczająco dużo czasu, można było przeprowadzić obturację na tej samej wizycie. Jeśli nie udało się całkowicie osuszyć kanału lub został wyczerpany planowany czas wizyty, ukończenie leczenia przekładano na następną wizytę. Wówczas jako opatrunek stosowano nietwardniejący wodorotlenek wapnia, a jako wypełnienie tymczasowe – cement tlenkowo-cynkowo-eugenolowy modyfikowany żywicą (IRM, Dentsply Asia, Hongkong).

Analiza danych

Zebrane dane wprowadzano do komputera i przeanalizowano za pomocą oprogramowania IBM ...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • zyskasz dostęp do artykułów otwartych publikowanych na łamach „TPS – Twój Przegląd Stomatologiczny”;
  • zobaczysz część filmów zamieszczonych w dziale dentalVIDEO;
  • będziesz na bieżąco z wszystkimi nowościami z branży stomatologicznej;
  • możesz skorzystać z katalogu firm i porównywarki produktów,
  • masz możliwość sprawdzenia kalendarium wydarzeń i relacji z imprez branżowych.
zarejestruj się

Logowanie

Reklama

Ortodoncja w praktyce

Reklama
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.