O potrzebie czujności onkologicznej w stomatologii
W toku tego postępowania dolegliwości bólowe stopniowo nasilały się. Wdrożono doustnie antybiotykoterapię (klindamycynę), a następnie z powodu braku poprawy usunięto ząb 13. Po ekstrakcji w przedniej części wyrostka zębodołowego szczęki prawej i górnego sklepienia przedsionka jamy ustnej zauważono stopniowe powiększanie się guza, w związku z tym dokonano trzykrotnie w odstępach kilkudniowych jego nacięcia, podejrzewając obecność zębopochodnego ropnia.
Po około dwóch miesiącach od zgłoszenia się do leczenia z powodu braku poprawy pacjenta skierowano do konsultacji chirurgicznej.
Badanie kliniczne przeprowadzone w Poradni Chirurgii Stomatologicznej Uniwersyteckiej Kliniki Stomatologicznej w Krakowie ujawniło asymetrię twarzy spowodowaną wygórowaniem policzka prawego (ryc.1). Nie stwierdzono zaburzeń czucia w zakresie unerwienia przez nerw podoczodołowy ani powiększenia okolicznych węzłów chłonnych. Wewnątrzustnie guz obejmował wyrostek zębodołowy szczęki prawej oraz górne sklepienie przedsionka jamy ustnej od okolicy pierwszego trzonowca do przyśrodkowego siekacza po stronie prawej, przechodząc na stronę podniebienną (ryc. 2, 3). Pacjent zgłaszał bóle tej okolicy. Wykonane OPG nie wykazało zniszczenia struktury kostnej poza rozrzedzeniem w zakresie zębodołu usuniętego zęba 13.
W znieczuleniu miejscowym pobrano wycinek do badania histopatologicznego. Wynik ujawnił obecność raka śluzowo-naskórkowego o wysokim stopniu złośliwości. Pacjenta skierowano do Kliniki Chirurgii Czaszkowo-Szczękowo-Twarzowej Onkologicznej i Rekonstrukcyjnej Instytutu Stomatologii UJCM w celu leczenia chirurgicznego.
Omówienie
Rak śluzowo-naskórkowy (carcinoma mucoepidermale) jest nowotworem gruczołów ślinowych o niskim, średnim lub wysokim stopniu złośliwości. W około 60% występuje w przyusznicy [1], [...]

którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!