Dłonie lekarza dentysty– czy tylko zręczność i precyzja są ważne?
Dłonie są zdecydowanie najważniejszym narzędziem pracy każdego lekarza dentysty. To podaniem reki wita się pacjenta i zyskuje jego zaufanie. Ręce służą również do gestykulacji przy niewerbalnej komunikacji z drugim człowiekiem, któremu lekarz każdego dnia tłumaczy powód jego dolegliwości i prezentuje możliwe rozwiązania. Wreszcie dłońmi wykonuje się zabiegi, które są codziennością w praktyce stomatologicznej.
Jednak każdego dnia dłonie lekarza narażone są na wiele niekorzystnych oddziaływań ze strony materiałów i środków używanych w pracy. Objawami mogą być: suchość skóry, szorstkość, uczucie „ściągania”, dyskomfort. Spośród wielu czynników mających szkodliwe działanie na skórę do najczęstszych można zaliczyć lateks, pudry stosowane przy produkcji rękawiczek oraz środki używane do odkażania dłoni.
Lateks
Jest powszechnie znanym alergenem stanowiącym zagrożenie zarówno dla uczulonego stomatologa, jak i pacjenta. Uczulenie na lateks może występować pod rożnymi postaciami: alergicznego i kontaktowego zapalenia skóry, pokrzywki i białkowego zapalenia skóry czy obrzęku naczyniowego. Innym problemem jest wilgoć gromadząca się pod rękawiczkami, która również ma bardzo drażniący wpływ na skórę.
Rozwiązaniem może być stosowanie rękawic nitrylowych lub winylowych, których szeroka gama znajduje się w ofercie firm zaopatrujących jednostki medyczne. Skóra w nich mniej sie poci, nie zawierają one alergenów lateksowych, nie pozostawiają nieprzyjemnego zapachu „lateksu”, dają możliwość wykonywania precyzyjnych prac. Proponowane są również rękawice, które dzięki zastosowaniu aloesu zyskują właściwości nawilżające, wygładzające i ochronne. Witamina E, aktywna na błonie komórkowej, wzmacnia zdolność nawilżania skóry.
[...]

którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!