Dzieci w wieku przedszkolnym a stomatologia - na przykładzie śląska
Reklama

Prawda o opiece stomatologicznej dzieci przedszkolnych na przykładzie województwa śląskiego

Czy dzieci są częstymi pacjentami gabinetów stomatologicznych? Jak kształtują się potrzeby najmłodszych w zakresie opieki stomatologicz­nej? Czy stomatolodzy są gotowi sprostać potrzebom dzieci? W artykule przedstawiono wyniki kontroli Pań­stwowej Inspekcji Sanitarnej w zakresie warunków my­cia zębów w przedszkolach województwa śląskiego oraz analizę badania ankietowego przeprowadzone­go wśród ponad 2,5 tysiąca rodziców dzieci uczęszcza­jących do 99 przedszkoli objętych nadzorem. Analiza przedstawionych danych pozwala wyciągnąć wnioski dotyczące potrzeb edukacyjnych z podziałem na mia­sto i wieś. Nie można pomijać roli higieny jamy ustnej i – co bardzo ważne – kontroli stomatologicznej, a także żywienia w zapobieganiu próchnicy. Konsolidacja dzia­łań wszystkich środowisk pozwoli na osiągnięcie celu, jakim jest projekt profilaktyczny skierowany do przed­szkoli „Dzieciństwo bez próchnicy”.
Sytuacja epidemiczna próchnicy zębów dzieci w wie­ku przedszkolnym jest niepokojąca. Według doniesień Ministerstwa Zdrowia zawartych w dokumencie Moni­torowanie stanu zdrowia jamy ustnej populacji polskiej w latach 2013-2015 znajdujemy informacje, że staty­styczne polskie dziecko w wieku 6 lat ma aż 5 zębów zaatakowanych próchnicą, z czego tylko jeden został poddany leczeniu. Ponad 50% dzieci w wieku do 3 lat ma próchnicę, ze średnią wynoszącą 3 zęby z ubytka­mi, a przeszło 60% matek dzieci w wieku 3 lat nie było z dzieckiem u stomatologa. Smutna prawda jest taka, że stan uzębienia mlecznego nie jest kontrolowany, nie podejmuje się działań, które mogłyby zapobiec próch­nicy zębów, ani też nie leczy się próchnicy zębów dzieci w wieku przedszkolnym. Panuje przekonanie, że zębów mlecznych „nie warto leczyć, bo one i tak wypadną”. Tym­czasem nieleczony ząb staje się źródłem zakażenia in­nych zębów, w tym również zębów stałych. Niespełna 20% dzieci w wieku 5 lat może pochwalić się całkowicie zdrowymi zębami, a aż 15% młodzieży w wieku 18 lat pozbaw...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją.

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • zyskasz dostęp do artykułów otwartych publikowanych na łamach „TPS – Twój Przegląd Stomatologiczny”;
  • zobaczysz część filmów zamieszczonych w dziale dentalVIDEO;
  • będziesz na bieżąco z wszystkimi nowościami z branży stomatologicznej;
  • możesz skorzystać z katalogu firm i porównywarki produktów,
  • masz możliwość sprawdzenia kalendarium wydarzeń i relacji z imprez branżowych.
zarejestruj się

Logowanie

Reklama

Ortodoncja w praktyce

Prowadzę własną działalność

Reklama
Reklama

Sklep

Profilaktyka i ergonomia stomatologiczna – wybrane zagadnienia

Profilaktyka i ergonomia stomatologiczna – wybrane zagadnienia

209,00

zł brutto

Kup teraz
Dental ZAGADKI: sprawdź swoją wiedzę (e-book)

Dental ZAGADKI: sprawdź swoją wiedzę (e-book)

50,00

zł brutto

Kup teraz
Zasady racjonalnej mechaniki

Zasady racjonalnej mechaniki

999,00

zł brutto

Kup teraz
Sztuka i rzemiosło cz. IV

Sztuka i rzemiosło cz. IV

160,00

zł brutto

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.