Dziś Światowy Dzień Sportu. Ale czy sport to zdrowie?

Dziś Światowy Dzień Sportu. Ale czy sport to zdrowie?

W bieżącym roku Światowy Dzień Sportu wypada tuż po świętach wielkanocnych, co może sprzyjać dodatkowej aktywności po ucztowaniu przy suto zastawionym stole. Często powtarzamy, że sport to zdrowie, ale czy rzeczywiście?

Jak zauważyły autorki artykułu, który w 2017 roku ukazał się na łamach TPS-Twój Przegląd Stomatologiczny Uprawianie sportu stało się synonimem zdrowego stylu życia. Rozważa się pozytywny wpływ aktywności fizycznej na układy oddechowy, krwionośny, szkieletowy i inne, jednak rzadko poddaje się analizie jego wpływ na stan jamy ustnej, a w szczególności na stan zębów osób uprawiających sport regularnie w celach rekreacyjnych czy też zawodowo. Zatem zasadna wydaje się analiza najczęstszych problemów stomatologicznych osób uprawiających sport

A jakie są najczęstsze problemy stomatologiczne osób uprawiających sport? najczęściej spotykanymi patologiami są: ubytki niepróchnicowego pochodzenia (erozja, abrazja oraz atrycja) (1), dysfunkcje w postaci bruksizmu oraz urazy.

Jaki jest najlepszy sposób, aby zapobiec powyższym problemom? Odpowiedź na to pytanie znajdziemy w kolejnej pracy, która była publikowana na łamach czasopisma TPS w 2017 pod tytułem: Szyna Michigan – miorelaksacja, profilaktyka i ochrona układu stomatognatycznego u sportowców.

Serdecznie zapraszamy do lektury dwóch prac, poniżej szczegółowe linki:

Sport to zdrowie – ale czy także dla naszych zębów?
Autorzy: Ewa Dudkiewicz , Marzena Popiołek , Anna Poznańska , dr n. med. Anna Zawilska

Szyna Michigan – miorelaksacja, profilaktyka i ochrona układu stomatognatycznego u sportowców Autorzy: prof. dr hab. n. med. Stefan Baron , Agnieszka Balicz , dr n. med. Aleksandra Nitecka-Buchta , Wojciech Sepielak , lek. dent. Jakub Munk

Przeczytaj więcej newsów z branży.

Przypominamy również, że aby być na bieżąco z tym, co dzieje się w świecie stomatologii wystarczy zapisać się do cotygodniowego newslettera. W każdy wtorek otrzymasz mail z najnowszymi informacji przekazanymi w krótkiej i atrakcyjnej formie. Dzięki newsletterowi zaoszczędzisz czas i szybko dotrzesz do informacji, których potrzebujesz.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.