Dr n. med. Izabela Obersztyn: Klasyka i nowoczesność – endodoncja przyszłości
Z dr n. med. Izabelą Obersztyn, specjalistką stomatologii zachowawczej z endodoncją, asystentką Katedry Stomatologii Zachowawczej z Endodoncją SUM, dyrektor Akademickiego Centrum Stomatologii i Medycyny Specjalistycznej SUM, rozmawiała Paulina Budna.

Wiem, że pasją Pani Doktor jest endodoncja. Jakie Pani zdaniem najistotniejsze zmiany następują we współczesnej endodoncji?
W związku z faktem, że ludzie żyją dzisiaj dłużej niż kiedykolwiek wcześniej, a względy estetyczne oraz funkcjonalne mają ogromny wpływ na jakość życia, rozwój metod leczniczych umożliwiających zachowanie własnych zębów do późnej starości jest bardzo intensywny. Współczesna endodoncja stała się alternatywą dla leczenia implanto-protetycznego. Nowoczesne materiały, instrumentarium, wykorzystywanie powiększenia w trakcie realizacji procedur endodontycznych umożliwiają obecnie skuteczne w ocenie odległej leczenie przypadków trudnych i powikłanych. Z dużym zaciekawieniem śledzę doniesienia literaturowe dotyczące wykorzystania komórek macierzystych zlokalizowanych w okolicy okołowierzchołkowej w tzw. endodoncji regeneracyjnej. W badaniach klinicznych wskazuje się, że komórki te, pochodzące z brodawki zębowej, mają zdolność odtworzenia tkanki miazgopodobnej. Metoda bo o niej tutaj mowa, dedykowana jest przypadkom zębów stałych z niezakończonym rozwojem wierzchołka korzenia i martwicą miazgi lub zapaleniem tkanek okołowierzchołkowych. Rozpoczęto już badania nad wykorzystaniem rewaskularyzacji w zębach stałych z zakończonym rozwojem.
Czy postęp, jaki dokonuje się we współczesnej stomatologii odtwórczej i endodoncji, obejmuje głównie zastosowanie coraz bardziej nowoczesnych materiałów, czy też może dotyczy raczej parku maszynowego i zaplecza sprzętowo-diagnostycznego? Czy w praktyce klinicznej jest [...]

którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!