Endometr - zastosowanie i użytkowanie
Reklama

Wyszukaj w serwisie

Zastosowanie i użycie endometru

Fałszywie negatywne wyniki uzyskujemy w przypadku, kiedy nie dochodzi do swobodnego przepływu prądu. Z sytuacją taką spotykamy się w momencie obecności blokady kanału korzeniowego. W trakcie wykonywania powtórnego leczenia endodontycznego elektroniczny pomiar długości nie jest możliwy do momentu usunięcia gutaperki. Problem stanowi precyzyjne określenie głębokości, na jaką możemy wprowadzić narzędzie, tak aby niepotrzebnie nie uszkodzić tkanki okołowierzchołkowej. Dlatego najpierw należy usunąć główną masę wypełnienia (gutaperki) z pozostawieniem kilku milimetrów w okolicy wierzchołkowej. Następnie cienkim narzędziem podłączonym do endometru „przechodzimy” przez pozostałą część gutaperki. Dokonujemy wstępnego pomiaru, po czym ostatecznie usuwamy gutaperkę. Następnie wykonujemy właściwy pomiar długości roboczej z wykorzystaniem narzędzia dopasowanego średnicą do światła kanału.

Sprawdzenie endometru

W pracy klinicznej zdarzają się sytuacje, kiedy – pomimo prawidłowego wykonania wspomnianych wcześniej czynności potrzebnych do wykonania pomiaru – nie mamy odczytu. W takiej sytuacji należy sprawdzić działanie lokalizatora wierzchołkowego, które możemy wykonać w obrębie jamy ustnej lub poza nią. W celu weryfikacji poprawności działania należy elektrodą czynną dotknąć klamry koferdamu, co w przypadku poprawnie działającego lokalizatora skutkuje uzyskaniem odczytu apex.

Gdy sprawdzamy endometr poza jamą ustną pacjenta, konieczne jest zwilżenie palca wodą, a następnie jednoczesne zbliżanie ku sobie chwytaka pilnika i klipsa wargowego z zachowaniem ich kontaktu z palcem (ryc. 4, s. 49). Producent endometru iPexII (NSK) (ryc. 5) dołącza do zestawu specjalną końcówkę, umożliwiającą sprawdzenie poprawności działania.

Podsumowanie

[...]

Ten materiał dostępny jest tylko dla użytkowników
którzy są subskrybentami naszego portalu.
Wybierz pakiet subskrypcji dla siebie
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!
Masz aktywną subskrypcję?
Nie masz jeszcze konta w serwisie? Dołącz do nas
Reklama
Reklama
Poznaj nasze serwisy