Ewolucja materiałów bioaktywnych – ich zastosowanie od endodoncji po protetykę
TITLE: Evolution of bioactive materials – their application from endodontics to prosthodontics
STRESZCZENIE: W artykule opisano dwa przypadki leczenia endodontycznego, w których zostały użyte materiały bioaktywne.
SŁOWA KLUCZOWE: materiały bioaktywne, leczenie endodontyczne
SUMMARY: The article presents two cases of endodontic treatment in which bioactive materials were used.
KEYWORDS: bioactive materials, endodontic treatment
W ostatnich latach, dzięki postępowi technologii, obserwujemy burzliwy rozwój materiałów stomatologicznych w kierunku bioaktywności. Przyczynia się to do znacznej poprawy ich właściwości zarówno fizycznych, jak i chemicznych, co umożliwia ich stosowanie w różnych sytuacjach klinicznych. Jednak wciąż większość materiałów, których używamy w codziennej praktyce, to materiały pasywne, jedynie uzupełniające brakujące fragmenty zęba.
W stomatologii zachowawczej poszukiwano materiału do rekonstrukcji, który spełniałby wymagania stawiane materiałom bioaktywnym, czyli wywierał terapeutyczny efekt i powodował odpowiedź ze strony tkanek, był materiałem aktywnym, a nie pasywnym w środowisku jamy ustnej. Materiał bioaktywny powinien dostarczać jony do tkanek zęba i stymulować mineralizację poprzez zamianę fosforanu wapnia w apatyt. Proces ten zapobiega powstawaniu mikroprzecieku, który doprowadza do utraty wypełnień. Rekonstrukcja zębów z użyciem materiałów bioaktywnych – za przełom w stomatologii zachowawczej można uznać pojawienie się zupełnie nowej grupy materiałów bioaktywnych – materiałów wypełnieniowych, których przykładem mogą być materiały Activa BioActive (Pulpdent USA) czy Predicta Bioactive (Parkell USA).
W endodoncji przez wiele lat królowały preparaty na bazie żywic, potem na rynek wkroczyły dość powszechnie preparaty MTA. W ostatnim czasie pojawiło się coraz więcej nowych preparatów [...]

którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!