Ewolucja materiałów na bazie MTA - dentalmaster.pl
Reklama

Wyszukaj w serwisie

Ewolucja materiałów na bazie MTA w kierunku gotowych do użycia materiałów bioaktywnych przeznaczonych do endodoncji oraz mikrochirurgii

TITLE: Evolution of MTA-based materials towards ready-to-use bioactive materials for endodontics and microsurgery
STRESZCZENIE: Coraz większą popularność na rynku stomatologicznym zyskują materiały bioaktywne, m.in. NeoPUTTY®, które są wykorzystywane do leczenia endodontycznego oraz podczas zabiegów mikrochirurgicznych.
SŁOWA KLUCZOWE: NeoPUTTY®, materiały bioaktywne
SUMMARY: Bioactive materials are gaining more and more popularity on the dental market, including NeoPUTTY®, which are used for endodontic treatment and during microsurgical procedures.
KEYWORDS: NeoPUTTY®, bioactive materials

Na rynku obecnie jest wiele rodzajów materiałów przeznaczonych do mikrochirurgii oraz endodoncji na bazie MTA, spośród których lekarz może wybierać do woli, ale zauważyć należy, że w ostatnim czasie jest coraz więcej gotowych do użycia materiałów bioaktywnych. Przykładami takich materiałów mogą być chociażby NeoMta2 (Avalon Biomed), NeoPUTTY® (Avalon Biomed), NeoSealerFlo (Avalon Biomed), TotalFill BC Sealer (FKG), BioRoot RCS (Septodont), Biodentyna (Septodont), CeraSeal (Meta Biomed) czy Well-Root SC (Vericom), zatem jest w czym wybierać.

Kup prenumeratę czasopisma „TPS – Twój Przegląd Stomatologiczny” na dlaspecjalistow.pl.

Preparaty w formie uszczelniaczy/sealerów mają to do siebie, że są to gotowe pasty do użycia, niewymagające żadnego dozowania i mieszania. Podobnie wygląda to także w przypadku gotowych materiałów do mikrochirurgii, które mają postać preparatów w formie plasteliny/kitu gotowego do użycia. Materiały te twardnieją pod wpływem wilgoci w kanale, w ubytku zęba lub czerpiąc wilgoć z okolicznych tkanek. W przypadku uszczelniaczy materiały nie resorbują się w przeciwieństwie do typowych materiałów na bazie wodorotlenku wapnia do tej pory szeroko stosowanych, a ich działanie alkalizujące utrzymuje się przez dłuższy czas. W kontakcie z płynem fizjologicznym, a także z krwią, w których są jony fosforanowe, wytwarza się hydroksyapatyt, co dodatkowo uszczelnia wypełnienie. W przypadku zastosowania takich materiałów jako uszczelniacza w kanale korzeniowym prowadzi to do zamknięcia i uszczelnienia kanału, a także otworu wierzchołkowego i ewentualnych kanałów bocznych. Działanie alkalizujące tych materiałów, czyli środowisko zasadowe, jakie one wytwarzają, jest silnie bakteriobójcze, co prowadzi do leczenia zmian okołowierzchołkowych w przypadku wypełnienia kanału. Natomiast w przypadku założenia takich materiałów do ubytku, indukują one remineralizację zębiny lub też wytwarzanie mostu zębinowego w sytuacji przykrycia bezpośredniego miazgi zęba. Oprócz sealerów mamy także gotowe preparaty w formie plasteliny/kitu, które idealnie nadają się do zabiegów mikrochirurgicznych czy mikroendodontycznych.

Przykładem producenta takich preparatów jest amerykańska firma Avalon Biomed, która oprócz gotowego sealera NeosealerFlo wypuściła także, co ciekawe, preparat NeoPUTTY® – jest to ten sam preparat, ale w formie gotowej pasty o konsystencji plasteliny/kitu. Jest on fabrycznie premiksowany, przeznaczony do naprawy perforacji, leczenia wypełnienia korzenia (apeksyfikacji), resorpcji zewnętrznych oraz wewnętrznych, resekcji i innych procedur mikrochirurgii, w tym także tej endodontycznej, a także do niezbędnej terapii miazgi. NeoPUTTY® jest bioaktywnym, bioceramicznym wstępnie zmieszanym materiałem o doskonałych właściwościach plastycznych, sprzyjających tworzeniu hydroksyapatytu w celu indukcji procesów gojenia (fot. 1).

Reklama

Ortodoncja w praktyce

Reklama

Zespół Stomatologiczny

Reklama
Reklama
Reklama
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.