Ewolucja materiałów na bazie MTA - dentalmaster.pl
Reklama

Wyszukaj w serwisie

Ewolucja materiałów na bazie MTA w kierunku gotowych do użycia materiałów bioaktywnych przeznaczonych do endodoncji oraz mikrochirurgii

Resorbowalna gąbka kolagenowa została upakowana w obszarze furkacji przez perforację, aby działała jako bariera zapobiegająca wtłaczaniu materiału naprawczego i ograniczała materiał naprawczy do miejsca perforacji. Kolejną zaletą stosowania resorbowalnej gąbki kolagenowej jest kontrolowanie krwawienia poprzez aktywację krzepnięcia. Wstępnie zmieszany, odporny na wypłukiwanie cement bioceramiczny (NeoPUTTY® – Avalon Biomed, TX, USA) został dostarczony do miejsca perforacji przy użyciu nośnika MAP one (Produits Dentaires SA, Vevey, Szwajcaria). Powierzchnia styku dna komory z materiałem naprawczym została oczyszczona z nadmiaru materiału za pomocą aplikatorów typu mikrobrush. Sterylny, lekko wilgotny wacik został umieszczony na materiale naprawczym w celu zwiększenia nawilżenia, przyspieszenia wiązania i poprawy właściwości mechanicznych utwardzonego materiału w naprawianym obszarze. Na następnej wizycie potwierdzono ostateczne związanie NeoPutty poprzez sprawdzenie zgłębnikiem jego twardości. Kanały korzeniowe wypełniono metodą obturacji na ciepło. Podczas wizyty obturacyjnej odbudowano także rdzeń zęba. Tydzień później pacjentka zgłosiła się na odbudowę protetyczną w postaci korony. Ząb został przywrócony do normalnego funkcjonowania i kształtu za pomocą korony cyrkonowej. Po 8 miesiącach pacjentka wróciła na rutynowe badanie kontrolne. Ocena radiologiczna leczonego zęba trzonowego wykazała całkowite wygojenie zmiany w furkacji zęba i przyzębia wierzchołkowego. Badanie kliniczne wykazało brak wrażliwości na pionowe lub poziome opukiwanie. W okolicy furkacji nie stwierdzono już defektu sondowania, a tkanki dziąseł odzyskały normalną strukturę, kolor i kontur. Podczas rocznej wizyty kontrolnej pacjentka nadal miała zdrowe tkanki okołokorzeniowe, co wykazano w radiografii cyfrowej. Nie znaleziono ubytków w kości podczas sondowania oraz nie stwierdzono klinicznej utraty przyczepu dziąsłowego (fot. 5-8).

Podsumowanie

Powodzenie w leczeniu perforacji jatrogennych zależy od właściwego doboru materiału bioaktywnego, w tym przypadku zastosowano Avalon Biomed NeoPUTTY®, a także od zapewnienia prawidłowego uszczelnienia koronowego, które ma zapobiec infiltracji bakterii i zapewnić długoterminową stabilność materiału naprawczego.

Uzasadnienie stosowania NeoPUTTY® w tym przypadku z punktu widzenia klinicznego:

  1. Potrzeba materiału, który ma dobre właściwości adaptacyjne i korzystną konsystencję, aby można go było łatwo i precyzyjnie umieścić w obszarze perforacji.
  2. Zapotrzebowanie na materiał o doskonałej biokompatybilności i właściwościach bioaktywnych, aby wspomóc gojenie ogromnych zmian międzykorzeniowych; zakładano, że takie właściwości wspomagają gojenie przyzębia ubytku związanego z perforacją.
Reklama

Ortodoncja w praktyce

Reklama

Zespół Stomatologiczny

Reklama
Reklama
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.