Harmonijne dopasowywanie i osadzanie uzupełnień protetycznych. System pełnoceramiczny IPS e.max Press Abutment Solutions
Estetyczne dopasowanie uzupełnienia protetycznego do warunków jamy ustnej jest zadaniem wymagającym dużej precyzji. Osiągnięcie estetycznych uzupełnień protetycznych zęba możliwe jest dzięki ciągle udoskonalanym materiałom oraz ich skutecznemu użyciu. Poniższy raport przedstawia sposób, w jaki uzyskano dyskretne uzupełnienia przy użyciu implantu i pojedynczych koron. Pacjent, którego wykonywane zajęcie wymaga atrakcyjnego wyglądu zewnętrznego, przyszedł do gabinetu w celu poprawy estetyki oraz funkcjonalności uzębienia. Pacjent odczuwał również poważny ból spowodowany licznymi ubytkami próchnicowymi. Po wstępnej konsultacji i analizie opcji wybraliśmy wspólnie z pacjentem najwyższej klasy uzupełnienie protetyczne składające się z koron, wkładu dokoronowego oraz implantu. Za najlepsze w tej sytuacji uznaliśmy materiały pełnoceramiczne. Wybraliśmy ceramikę wzmacnianą dwukrzemianem litu (LS2) (IPS e.max®).
Materiał IPS e.max® ma wytrzymałość na zginanie 400 MPa i spełnia wymagania w kwestii estetyki. Dzięki naturalnej przezierności i możliwościom indywidualnego dopasowania materiał ten umożliwia uzyskanie naturalnego efektu estetycznego. Oprócz konwencjonalnych wskazań, takich jak i inlay, onlay oraz korony, materiał ten może być użyty przy mostach trzypunktowych na zębach przedtrzonowych lub – tak jak w opisywanym przypadku – uzupełnieniach hybrydowych (cementowanie korony z ceramiki wzmacnianej dwukrzemianem litu do implantu).
STAN PRZED ZABIEGIEM
W lewych trzonowcach i przedtrzonowcach szczęki obecne były wyłamane wypełnienia kompozytowe, pod którymi pojawiła się próchnica wtórna (fot. 1). Nieszczelne wypełnienie w szczęce doprowadziło do sytuacji, w której zęby nie spełniały swoich funkcji żucia. Ponadto wypełnienia w zębach 24 i 27 musiały być usunięte. W przeszłości w [...]

którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!