Historia uzupełnień protetycznych – od starożytności do XIX wieku
Reklama

Wyszukaj w serwisie

Historia uzupełnień protetycznych– od starożytności do XIX wieku

TYTUŁ: The history of dental restorations – from antiquity to the 19th century

STRESZCZENIE: Praca przedstawia historie protetyki od czasów antycznych do XIX wieku. Podkreśla, że pragnienie pięknego uśmiechu towarzyszy ludzkości od zawsze i jest napędem do rozwoju technologii i materiałoznawstwa. Artykuł uświadamia odbiorcy, jak wielkiego postępu w dziedzinie protetyki dokonano na przestrzeni wieków.

SŁOWA KLUCZOWE: historia, protetyka, protezy

SUMMARY: The article presents the history of prosthodontics from the ancient times to the nineteenth century. It shows that the urge to own a beautiful smile has been there for centuries and encouraged technology and materials science evolution. The study makes clear to the reader how vast the prosthodontics progress has been across ages.

KEY WORDS: history, prosthodontics, dentures

Problemy dotyczące uzębienia nękające współczesnych ludzi nie były obce także starożytnym. Wygląd od zawsze stanowił istotny aspekt życia w społeczeństwie, dlatego na różne sposoby starano się uzupełniać braki w uzębieniu. Pomimo że początkowo były to rozwiązania prymitywne, to stanowią one podstawę dzisiejszej protetyki.

Starożytność

Początków dentystyki, a tym samym protetyki, należy upatrywać w wielkich cywilizacjach starożytnych istniejących około 4 tysiące lat przed naszą erą i wcześniej. W odkrytych mumiach egipskich i peruwiańskich znajdowano złote wypełnienia i sztuczne zęby. Zasady dotyczące leczenia [...]

Ten materiał dostępny jest tylko dla użytkowników
którzy są subskrybentami naszego portalu.
Wybierz pakiet subskrypcji dla siebie
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!
Masz aktywną subskrypcję?
Nie masz jeszcze konta w serwisie? Dołącz do nas
Reklama
Reklama
Poznaj nasze serwisy