Interpretacja zdjęć rentgenowskich - cechy zmiany patologicznej
Reklama

Wyszukaj w serwisie

Interpretacja zdjęć rentgenowskich – cechy zmiany patologicznej

TITLE: Interpretation of radiographs – features of a pathologic lesion

SŁOWA KLUCZOWE: diagnostyka radiologiczna, choroby kości 

STRESZCZENIE: W pracy omówiono elementy opisu radiologicznego zmiany patologicznej, takie jak: lokalizacja, kształt, odgraniczenie od otoczenia, struktura wewnętrzna, wielkość i wpływ na narządy sąsiednie.

KEY WORDS: radiodiagnostics, diseases of the bone

SUMMARY: In the paper there were discussed elements of radiological report of a bone lesion such as localization, shape, limits, internal structure, size and influence on adjacent structures.

Objawy, takie jak osteoliza, osteoporoza, osteomalacja, osteoskleroza, odczyny okostnowe oraz zwapnienia i skostnienia, pojawiają się w różnych konfiguracjach i w wielu typach schorzeń.

Do rozpoznania charakteru zmiany niewystarczające jest opisanie tych objawów, ale również określenie ich lokalizacji, kształtu, odgraniczenia od otoczenia, struktury wewnętrznej, wielkości i ich wpływu na narządy sąsiednie. Wiele z tych czynników ma duży wpływ na możliwość określenia rodzaju zmiany patologicznej – niekiedy obraz jest patognomoniczny, ale częściej pozwala wyłącznie na postawienie rozpoznania różnicowego.

Lokalizacja zmian

Zmiany mogą być jednostronne lub obustronne – przekraczające płaszczyznę pośrodkową ciała (np. torbiele, guzy) albo występujące symetrycznie (np. cherubizm). Jeśli obraz radiologiczny jest symetryczny, na- leży w diagnostyce różnicowej ująć w pierwszej kolejności prawidłowy obraz anatomiczny, na przykład wydatnych dołów ślinianek podżuchwowych, a dopiero po [...]

Ten materiał dostępny jest tylko dla użytkowników
którzy są subskrybentami naszego portalu.
Wybierz pakiet subskrypcji dla siebie
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!
Masz aktywną subskrypcję?
Nie masz jeszcze konta w serwisie? Dołącz do nas
Reklama
Reklama
Poznaj nasze serwisy