Jak wygląda proces zakładania gabinetu stomatologicznego? – cz. I

Jak wygląda proces zakładania gabinetu stomatologicznego? – cz. I

Otwarcie gabinetu stomatologicznego jest dla lekarza stomatologa zwieńczeniem marzeń o własnym miejscu pracy. Realizacja wytyczonego celu w postaci działalności we własnym gabinecie lub klinice jest związana z przejściem drogi „od pomysłu do realizacji”. Wybór miejsca na gabinet, koloru ścian, wystroju czy sprzętu jest przyjemną częścią takiego projektu. Niestety dokumentacja i formalności to część już mniej przyjemna, często budząca sprzeciw.

Celem pracy jest przeprowadzenie lekarza stomatologa przez zawiłe przepisy, wymogi i obowiązki, które musi spełnić jako przedsiębiorca, a nie jako lekarz. W prosty sposób krok po kroku zostanie przedstawiona droga od pomysłu założenia gabinetu do pozyskania i skompletowania pełnej dokumentacji.

Jaką formę działalności wybrać?

Stomatolog ma kilka możliwości wyboru, w jaki sposób wykonywać zawód w ramach działalności leczniczej. Zgodnie z art. 5 Ustawy o działalności leczniczej wykonywanie zawodu lekarza dentysty może odbywać się w formie: jednoosobowej działalności gospodarczej (indywidualna praktyka lekarska), indywidualnej specjalistycznej praktyki lekarskiej, indywidualnej praktyki lekarskiej wyłącznie w zakładzie leczniczym na podstawie umowy z podmiotem leczniczym prowadzącym ten zakład lub w formie indywidualnej specjalistycznej praktyki lekarskiej wyłącznie w zakładzie leczniczym na podstawie umowy z podmiotem leczniczym prowadzącym ten zakład. Oddzielne formy to: spółka cywilna, spółka jawna albo spółka partnerska jako grupowa praktyka lekarska. Wszystkie te modele charakteryzują się tym, że są prowadzone w ramach działalności gospodarczej.

Sprawdź inne artykuły z kategorii

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.