Jednoetapowe leczenie rozległych torbieli kości szczękowych. Praca poglądowa
Algorytm postępowania wg Kaczmarzyka w przypadku ujawnienia w badaniu radiologicznym jednokomorowego ubytku kości szczękowej podejrzanego o torbiel zębopochodną przewiduje wyłuszczenie w przypadku, gdy zmiana nie przekracza 3 cm średnicy lub wykonanie wycinka próbnego w przypadku, gdy zmiana przekracza 3 cm średnicy (5). Wynik badania histopatologicznego pozwala na wybór oszczędzającej metody leczenia lub upoważnia do zastosowania metody bardziej agresywnej.
Metody leczenia możemy podzielić na: oszczędzające, agresywne i radykalne. Do oszczędzających metod leczenia torbieli zaliczamy: marsupializację (Partsch I), wyłuszczenie (Partsch II), wyłyżeczkowanie lub dekompresję. Marsupializacja torbieli polega na wgłobieniu płata śluzówkowo-okostnowego do wnętrza torbieli oraz zszycia z wyściółką torbieli. Powstały ubytek zanika stopniowo na skutek odbudowy kości. Jest to metoda jednoetapowa. Wyłuszczenie torbieli jest metodą z wyboru dla większości torbieli kości szczęki i żuchwy i polega na usunięciu zmiany w całości oraz zamknięciu powstałego ubytku.
W przypadku gdy ciągłość torebki ulegnie przerwaniu, stosuje się zabieg wyłyżeczkowania, który wiąże się z większym ryzykiem nawrotu z powodu możliwości pozostawienia części ściany torbieli. Dekompresja jest dwuetapową metodą leczenia polegającą na odbarczeniu torbieli w pierwszym etapie. Wykonywane jest trwałe połączenie jamy torbieli z jamą ustną, a jednocześnie pobierany jest materiał do weryfikacji histopatologicznej. Po zmniejszeniu zmiany, co może trwać kilka miesięcy, pozostałą jej część należy usunąć i poddać badaniu histopatologicznemu. Metoda ta jest stosowana przy bardzo rozległych zmianach, a szczególne zastosowanie ma u dzieci. Jama torbieli pomiędzy pierwszym i drugim etapem musi być utrzymywana w czystości, dla komfortu pacjenta można zaopatrzyć ją obturatorem. Metoda ta wymaga dużej sumienności i dyscypliny od pacjenta. Istotną wadą jest zwiększone ryzyko transformacji nowotworowej.
Metody agresywne to wyłuszczenie lub wyłyżeczkowanie z mechaniczną, chemiczną lub fizyczną radykalizacją obwodową, a resekcja kości [...]

którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!