Kompleksowe leczenie implantoprotetyczne pacjentki z uwzględnieniem wolnego przeszczepu dziąsła − opis przypadku
Wszczepy zabezpieczono śrubami zamykającymi otoczonymi preparatem Dexadent (Septodont). Rany zszyto szwami ciągłymi oraz węzełkowymi. Po zabiegu pacjentce podano 2 mg Dexaven (Jelfa). Zacementowano mosty tymczasowe w szczęce.
Po zabiegu wykonano kontrolne zdjęcie ortopantomograficzne, wydano zalecenia pozabiegowe i zlecono kontrolę po 24 godzinach oraz po 7 dniach od zabiegu.
Leczenie periodontologiczne − wolny przeszczep dziąsła z podniebienia (FGG)
Pacjentka zgłosiła się po okresie 8 tygodni od leczenia implantologicznego w celu wykonania zabiegu pogłębienia przedsionka i poszerzenia strefy dziąsła zrogowaciałego przy implantach w pozycjach 14, 24, 25 i 46. Przed przystąpieniem do zabiegu, pacjentce pobrano krew z żyły łokciowej w celu wykonania membran PRF do 6 probówek o pojemności 9 ml. Zawartość probówek odwirowano w centryfudze przez 12 min z prędkością 2700 obrotów na minutę. W dniu zabiegu dokonano pomiaru miejsc biorczych w pozycji 14, okolicy od 24-25 oraz 46 z wykorzystaniem sondy periodontologicznej CP 15.
Miejsce dawcze
Po wykonaniu znieczulenia nasiękowego preparatem Citocartin 100 w obrębie podniebienia twardego pacjentki w okolicach 13-18 i 24-28 pobrano łącznie trzy przeszczepy nabłonkowe o długości odpowiadającej pomiarom w miejscu biorczym w odległości 1 mm od brzegu dziąsła na głębokość 1 mm, z wykorzystaniem skalpela 15C. Rany na podniebieniu zabezpieczono membranami L-PRF i materacowymi krzyżowymi szwami nieresorbowalnymi, monofilamentowymi 5-0.
Miejsce biorcze
[...]
którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!