Komunikacja międzyludzka w gabinecie dentystycznym
Komunikacja międzyludzka jest nam potrzebna, by żyć i dobrze funkcjonować. To jest niepodważalne, wielokrotnie udowodnione przez psychologów, socjologów, ekonomistów, lekarzy – zarówno naukowców, jak i praktyków. Dobre komunikowanie się ludzi ze sobą warunkuje nawet długość naszego życia.
Niektórzy praktycy stomatologii dodają, że ci spośród pacjentów, którzy są bardziej komunikatywni, bywają – i owszem – trudnymi pacjentami, ale łatwiej się z nimi porozumieć niż z osobami zamkniętymi w sobie. Podobnie jest z asystentkami-higienistkami czy recepcjonistkami – lekarzom znacznie łatwiej jest pracować z osobą, która komunikuje się, niż z osobą, która komunikacji unika.
Każdy pacjent jest inny
John Stewart (redaktor książki „Mosty zamiast murów”) uważa, że różnimy się od siebie i jeśli chcemy się z ludźmi komunikować, trzeba o tych różnicach pamiętać. Przenosząc tę zasadę do gabinetu dentystycznego: każdy pacjent – klient gabinetu ma pewne wyróżniki, będąc osobą wchodzącą w relacje z innymi:
- Każdy pacjent-klient jest wyjątkową, niewymienną częścią sytuacji komunikacyjnej.
- Pacjent jest kimś więcej niż tylko kombinacją obserwowalnych, mierzalnych elementów. To, co mierzalne, nazywamy „uczuciami”, „emocjami” lub „duchem”.
- Pacjenci mogą wybierać. Mogą wybierać (filtrować) swoje reakcje, zamiast po prostu reagować. Dlatego nie zawsze wiadomo, z jakiego powodu pacjent np. milczy: jest zły, niepewny czy nie ma ochoty się komunikować.
- Pacjenci [...]

którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!