Korekta estetyczna z wykorzystaniem materiałów kompozytowych
TITLE: Direct aesthetic correction using composite materials
SŁOWA KLUCZOWE: stomatologia estetyczna, materiały kompozytowe
STRESZCZENIE: Celem pracy jest prezentacja zasad postępowania, kryteriów kwalifikacji pacjentów oraz wskazań i przeciwwskazań dotyczących utrzymania trwałości bezpośredniej korekty estetycznej uzębienia przeprowadzonej z zastosowaniem materiałów kompozytowych.
KEY WORDS: aesthetic dentistry, composite materials SUMMARYPurpose of this work is presentation principles of procedure, criteria of patient’s qualifications, indications and contraindications of direct aesthetic correction of teeth with using of composite materials.
W przypadku podjęcia decyzji o bezpośredniej korekcie estetycznej uzębienia materiałem kompozytowym (licowanie) musimy zdawać sobie sprawę z konsekwencji, jakie niesie ze sobą użycie materiału złożonego, jego wpływu zarówno w miejscu kontaktu z tkankami zęba, przyzębia, jak i środowiskiem jamy ustnej.
Interesujący jest efekt zmiany warunków panujących w jamie ustnej i materiałów złożonych stosowanych w korekcie estetycznej na kumulację płytki bakteryjnej. Zjawisko to ma znaczenie dla rozwoju próchnicy wtórnej, stanów zapalnych miazgi i przyzębia brzeżnego. Adherencja bakterii do powierzchni właściwie wypolerowanego i gładkiego wypełnienia kompozytowego nie jest duża, jednak żywotność tych bakterii jest znaczna, szczególnie w okolicach nieprawidłowo ukształtowanego pogranicza materiału odtwórczego i tkanek zęba. Uwalniające się z kompozytów monomery i aminy stymulują rozwój bakterii zarówno tych, które przedostają się pod wypełnienie w wyniku mikroprzecieku, jak i obecnych w płytce bakteryjnej na powierzchni. Może to powodować stany zapalne miazgi oraz dziąseł i przyzębia. Monomer resztkowy ma także [...]

którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!