Krwawienia z nosa – przegląd kliniczny, co robić w takim przypadku?
Reklama

Wyszukaj w serwisie

Krwawienia z nosa – przegląd kliniczny

Autorzy uważają, że odsetek krwawień z przedniej części przegrody nosa wynosi ok. 90%, co jest spowodowane cieńszą ścianą naczyń tętniczych w tej lokalizacji oraz bezpośrednim położeniem pod cienką warstwą błony śluzowej, co sprzyja narażeniu na czynniki środowiskowe i urazy mechaniczne. Drugim co do częstości występowania krwawień jest splot Woodrufa, z którego krwawienia najczęściej spowodowane są nadciśnieniem tętniczym i miażdżycą oraz infekcją grypową (7).

Przyczyny krwawień z nosa

Analiza przyczyn krwawień z nosa wykazuje, że czynniki miejscowe stanowią 20-25% przypadków, natomiast przyczyny ogólne – 75-80% wszystkich epizodów (1).

Przyczyny miejscowe:

  • urazy:

a. pourazowe krwawienia z nosa z towarzyszącym złamaniem kości nosa lub innych struktur masywu szczękowo-sitowego – masywny krwotok z nosa pojawiający się od kilku do kilkudziesięciu dni po urazie może być spowodowany uszkodzeniem syfonu tętnicy szyjnej wewnętrznej w następstwie złamania podstawy czaszki; gwałtowne krwotoki z syfonu tętnicy szyjnej wewnętrznej w przebiegu zamkniętego urazu głowy, określane w piśmiennictwie akronimem NASOPTICAST (Nesebleed Amaurosis Syndrome of Post-Traumatic Ispsilateral Carotid Artery Siphon Crack) powtarzają się w odstępach kilkudniowych lub tygodniowych i współistnieją z obniżeniem ostrości wzroku lub ślepotą po stronie uszkodzenia; mogą występować również objawy uszkodzenia ze strony innych nerwów czaszkowych (8);

b. krwawienia pourazowe po przebytych operacjach rynologicznych;

    [...]
Ten materiał dostępny jest tylko dla użytkowników
którzy są subskrybentami naszego portalu.
Wybierz pakiet subskrypcji dla siebie
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!
Masz aktywną subskrypcję?
Nie masz jeszcze konta w serwisie? Dołącz do nas
Reklama
Reklama
Poznaj nasze serwisy