Laserowe leczenie kieszeni przyzębnych - dentalmaster.pl

Wyszukaj w serwisie

Laserowe leczenie kieszeni przyzębnych oparte na mikrobiologicznej analizie PCR – badania pilotażowe

Dyskusja

Uzasadnieniem dodatkowego zastosowania lasera Er:YAG było zwiększenie skuteczności redukcji periopatogenów znajdujących się nie tylko na powierzchni cementu korzeniowego, ale również w otaczającej tkance łącznej i kości. Laser erbowy zapewnia dokładne usunięcie kamienia i drobnoustrojów z powierzchni korzeni przy niskich parametrach pracy (np. 40 mJ/impuls, 20 Hz). Niskich parametrów energii i częstotliwości pracy lasera użyto, aby zapobiec rozległej ablacji cementu (4) i jednocześnie zwiększyć potencjał proliferacji fibroblastów (9). W jednym z pierwszych badań klinicznych oceniających skuteczność lasera Er:YAG w niechirurgicznym leczeniu przyzębia Sculean et al. (10) porównali SRP z leczeniem samym laserem Er:YAG i stwierdzili znaczne zmniejszenie sondowanej głębokości kieszeni przyzębnych od wartości początkowej do sześciu miesięcy po leczeniu; nie stwierdzili jednak różnic w głębokości sondowanych kieszeni przyzębnych, recesji dziąseł, klinicznego poziomu przyczepu CAL oraz krwawienia sprowokowanego BOP pomiędzy dwoma sposobami leczenia. W badaniach własnych (7) porównujących działanie lasera Er:YAG z antybiotykoterapią systemową skuteczniejszy w redukcji T. denticola i T. forsythia okazał się antybiotyk, jednak należy pamiętać, że ten rodzaj leczenia nie powinien być powszechny. Oporność lekowa jest problemem globalnym, a jej ograniczenie jest problemem społecznie istotnym.

Podsumowanie

Terapia laserem erbowym stanowi ważną alternatywę w zmniejszeniu stężenia bakterii kompleksu czerwonego, przy czym jednocześnie staje się istotną terapią w leczeniu przyczyny zapalenia przyzębia. Na podstawie wyników pilotażowych można zasugerować, że połączenie konwencjonalnego skalingu poddziąsłowego przy użyciu kiret wraz z laserem erbowo-jagow...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • zyskasz dostęp do artykułów otwartych publikowanych na łamach „TPS – Twój Przegląd Stomatologiczny”;
  • zobaczysz część filmów zamieszczonych w dziale dentalVIDEO;
  • będziesz na bieżąco z wszystkimi nowościami z branży stomatologicznej;
  • możesz skorzystać z katalogu firm i porównywarki produktów,
  • masz możliwość sprawdzenia kalendarium wydarzeń i relacji z imprez branżowych.
zarejestruj się

Logowanie

Reklama

Ortodoncja w praktyce

Reklama
Reklama
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.