Leczenie protruzji dwuszczękowej z wykorzystaniem miniśrub
Reklama

Wyszukaj w serwisie

Leczenie protruzji dwuszczękowej z wykorzystaniem miniśrub osadzonych w kości wyrostka zębodołowego i poza nim, w połączeniu z systemem zamków samoligaturujących

Streszczenie:

Wprowadzenie: Umiarkowana i ciężka protruzja dwuszczękowa zaburza bierne zwarcie warg oraz estetykę twarzy i uśmiechu. Ekstrakcji przedtrzonowców można uniknąć, stosując w celu uzyskania retrakcji obu łuków zębowych zakotwienie szkieletowe. Takie podejście ma wiele zalet, takich jak: zapobieżenie ekstrakcji przedtrzonowców, uproszczenie mechaniki ortodontycznej, brak zmiany w widocznej części uśmiechu, kontrola nagryzu pionowego i ekspozycji dziąseł. Wykorzystanie tej metody leczenia, w połączeniu z zamkami samoligaturującymi, może pozwolić na wydłużenie odstępów między wizytami bez uszczerbku dla skuteczności leczenia, a także pozwala na dobór najodpowiedniejszej dla każdego przypadku preskrypcji torku. Miniśruby osadzone w kości wyrostka zębodołowego są wskazane w lżejszych przypadkach protruzji dwuszczękowej, podczas gdy w cięższych przypadkach mogą być wskazane również miniśruby osadzone poza wyrostkiem zębodołowym.

Cel: Przedstawiono leczenie trzech przypadków protruzji dwuszczękowej – łagodnej, umiarkowanej i ciężkiej – w których zastosowano miniśruby osadzone w wyrostku zębodołowym i poza nim, stosownie do stopnia koniecznej retrakcji.

Wniosek: Retrakcja zarówno górnego, jak i dolnego łuku zębowego za pomocą miniśrub ortodontycznych, osadzanych w kości wyrostka zębodołowego lub poza nim, w połączeniu z zamkami samoligaturującymi, jest doskonałym narzędziem korekcji protruzji dwuszczękowej, od łagodnej do ciężkiej, zmniejszając w ten sposób potrzebę ekstrakcji przedtrzonowców i upraszczając postępowanie ortodontyczne.

Słowa kluczowe: miniśruba osadzona poza wyrostkiem zębodołowym, miniśruba osadzona w kości wyrostka zębodołowego, miniimplanty; protruzja dwuszczękowa, zamki samoligaturujące

U pacjentów z protruzją dwuszczękową zębowo- [...]

Ten materiał dostępny jest tylko dla użytkowników
którzy są subskrybentami naszego portalu.
Wybierz pakiet subskrypcji dla siebie
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!
Masz aktywną subskrypcję?
Nie masz jeszcze konta w serwisie? Dołącz do nas
Reklama
Reklama
Poznaj nasze serwisy