Leczenie stomatologiczne dzieci i młodzieży – zasady, wymagania
Reklama

Wyszukaj w serwisie

Leczenie stomatologiczne dzieci i młodzieży – zasady, wymagania, propozycje

Zasady leczenia stomatologicznego dzieci i młodzieży stanowią bardzo ważne zagadnienie, któremu warto poświęcić nieco uwagi. Istotne są tu zarówno litera prawa, jak i kwestia adaptacji małego pacjenta oraz redukcja jego stresu na fotelu dentystycznym.

W materii prawnej istotne są szczególnie dwa akty. Pierwszym jest Rozporządzenie Ministra Zdrowia z 28 sierpnia 2009 r. w sprawie organizacji profilaktycznej opieki zdrowotnej nad dziećmi i młodzieżą (Dz.U. z 2009 r., nr 139, poz. 1133) i Rozporządzenie Ministra Zdrowia z 30 sierpnia 2009 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia stomatologicznego (Dz.U. z 2009 r., nr 140, poz. 1144 z późn. zm.).

Akty prawne

Pierwszy akt prawny określa organizację profilaktycznej opieki zdrowotnej nad dziećmi i młodzieżą objętymi obowiązkiem szkolnym i obowiązkiem nauki oraz kształcącymi się w szkołach ponadgimnazjalnych, a także zakres informacji o świadczeniodawcach sprawujących profilaktyczną opiekę nad uczniami, przekazywanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia wojewodzie. Zgodnie z podanymi tutaj zapisami profilaktyczną opiekę zdrowotną nad uczniem sprawują: lekarz podstawowej opieki zdrowotnej, odpowiedzialny za opiekę zdrowotną nad uczniem na podstawie deklaracji wyboru, lekarz dentysta, pielęgniarka posiadająca odpowiednie uprawnienia.

Narodowy Fundusz Zdrowia, po zawarciu umowy o udzielaniu świadczeń opieki zdrowotnej w środowisku nauczania i wychowania, przekazuje do właściwego wojewody następujące dane: nazwę i adres świadczeniodawcy, miejsce udzielania uczniom profilaktycznych świadczeń opieki zdrowotnej, liczbę uczniów objętych profilaktyczną opieką zdrowotną przez świadczeniodawcę. W przypadku braku na terenie szkoły gabinetu profilaktyki [...]

Ten materiał dostępny jest tylko dla użytkowników
którzy są subskrybentami naszego portalu.
Wybierz pakiet subskrypcji dla siebie
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!
Masz aktywną subskrypcję?
Nie masz jeszcze konta w serwisie? Dołącz do nas
Reklama
Reklama
Poznaj nasze serwisy