Leczenie zachowawcze resorpcji zewnętrznej wierzchołka korzenia u pacjenta z grupy podwyższonego ryzyka
Po oczyszczeniu i odizolowaniu ubytku (ryc. 9) usunięto materiał odtwórczy z kanału mezjalnego językowego w celu wprowadzenia wkładu korzeniowego (ryc. 10). Sprawdzono przyleganie wkładu do opracowanego wnętrza korzenia (ryc. 11), założono okrężną formówkę AutoMatrix (Dentsply DeTrey), po czym skrócono wkład do uzyskania pożądanej wysokości i zacementowano go (ryc. 12). Przed zacementowaniem wkładu zwilżono go preparatem Ceramic Bond (VOCO) w celu zapewnienia lepszej adhezji.
Do osadzenia wkładu i odbudowy zrębu zastosowano materiał Rebilda DC w kolorze zębinowym (VOCO) w połączeniu z podwójnie wiążącym, samotrawiącym systemem łączącym Futurabond DC Single Dose (VOCO). W celu odbudowy zrębu nanoszono warstwa po warstwie materiał Rebilda DC w kolorze zębinowym. Każdą warstwę polimeryzowano światłem. W trudno dostępnych okolicach polimeryzację zapewniał mechanizm wiązania chemicznego materiału Rebilda DC. Zdjęto formówkę (ryc. 13) i ponownie naświetlono odbudowę lampą polimeryzacyjną. Następnie zdjęto izolację, po czym skrócono i wypolerowano odbudowę zrębu (ryc. 14). Prawidłowe przyleganie wkładu i jakość pobrzeża odbudowy można sprawdzić na punktowym zdjęciu rentgenowskim (ryc. 15).
Podczas kolejnej wizyty opracowano odbudowany zrąb (ryc. 16) i pobrano wycisk za pomocą masy silikonowej Fit Test C & B (VOCO) w celu wykonania korony całkowitej, która została następnie osadzona i zacementowana przy pomocy systemu Bifix SE (VOCO) – samoadhezyjnego cementu lutującego na bazie kompozytu o podwójnym mechanizmie wiązania. W ten sposób całkowicie odtworzono funkcje zęba 36 (ryc. 17).
Po zakończeniu leczenia pacjent nie miał żadnych dolegliwości. Po trzech miesiącach (ryc. 18) [...]

którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!