Materiały wykorzystywane do rejestracji zwarcia
Prawidłowe zagryzienie woskowego kęska przez pacjenta nie daje gwarancji dokładności, gdyż rejestraty wykonane z wosku mogą się łatwo zniekształcić przy wyjmowaniu z jamy ustnej pacjenta (1, 20). Wosk nie jest materiałem godnym zaufania, ponieważ charakteryzuje się wysokim współczynnikiem rozszerzalności termicznej i zmienia swoją objętość w zależności od temperatury otoczenia (14, 21). Według badań współczynnik rozszerzalności termicznej wosku wynosił 330 ppm/°C i był najwyższy spośród wszystkich badanych materiałów do rejestracji zwarcia (21). Przy ochłodzeniu z 55°C do temperatury pokojowej skurcz wosku wynosił aż 3,6% (21).
Czas i warunki przechowywania mogą doprowadzić do zniekształcenia rejestratu woskowego poprzez uwolnienie wewnętrznych naprężeń (1). Im dłużej przechowywany jest rejestrat i im cieplejsze jest miejsce przechowywania, tym większe będą jego odkształcenia (22). W związku z tym zagryziony rejestrat powinien być przechowywany jak najkrócej w niskiej temperaturze. Aby uniknąć większych niedokładności, artykulacja modeli powinna nastąpić natychmiast po pobraniu rejestratu (14).
Ghazal i wsp. (16) dokonali pomiaru stopnia niedokładności różnych materiałów wraz z upływem czasu, badając ich wpływ na przesunięcia na poziomie kłykci. Według badań wosk (Aluwax) po upływie godziny w czasie artykulacji powodował średnią niedokładność na poziomie kłykcia po stronie pracującej w kierunku przednio-tylnym wielkości 0,14 mm, w wymiarze pionowym 0,29 mm oraz boczne przemieszczenie o 0,13 mm. Po 48 h średnie przesunięcie wynosiło odpowiednio: 0,14 mm, 0,32 mm i 0,19 mm. Według badań z 2008 r. rejestrat wykonany z wosku już po upływie godziny wywoływał podczas artykulacji niedokładność w wymiarze pionowym wielkości 38 ± 5 µm, natomiast rejestrat polieterowy po upływie tego samego czasu był przyczyną dużo mniejszych niedokładności o wartości 8 ± 1 µm (17).
Wosk charakteryzuje się niską odpornością na kompresje, przez co łatwo może zostać uszkodzony w czasie artykulacji modeli, co prowadzi do kolejnych niedokładności (1). Według badań Chandu i wsp. (1) Aluwax wykazywał średnie odkształcenie o 0,024 mm przy kompresji 100 g/cm² oraz 0,031 [...]

którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!