Materiały wykorzystywane do rejestracji zwarcia
Dokładność wosków można poprawić, łącząc je z innymi materiałami, które skompensują częściowo odkształcenia i wzmocnią rejestrat (13). Na woskowy kęsek można nałożyć pastę tlenkowo-cynkowo-eugenolową i ponownie zarejestrować okluzję (6, 13). Podobnie rejestrat wykonany z akrylu można skorygować, nakrapiając roztopiony metalizowany wosk i rejestrując ponownie zwarcie (13). Dodany wosk częściowo kompensuje skurcz polimeryzacyjny akrylu (13).
Pasty tlenkowo-cynkowo-eugenolowe
Pasty tlenkowo-cynkowo-eugenolowe ze względu na swoją dużą płynność przed związaniem oraz kruchość i łatwość przywierania do zębów zazwyczaj są stosowane jako dodatkowa warstwa korygująca na kęsku wykonanym z wosku lub akrylu (10). Pasty mają charakterystyczny smak, który może być przykry dla pacjenta (10). Zawarty w składzie eugenol może wywoływać reakcje alergiczne u niektórych pacjentów, dlatego dostępne są również pasty bez jego zawartości (10). Materiał charakteryzuje się większą stabilnością wymiarów niż wosk i poprawia dokładność kęska, gdy jest zastosowany jako dodatkowa warstwa na woskowym rejestracie (10, 14). Jest najbardziej płynnym (przed związaniem) materiałem wykorzystywanym do rejestracji okluzji i jego zaletą jest to, że nie powoduje oporu dla zębów podczas ich zwierania w odróżnieniu od wosku (2, 10, 21). Według badań materiał w pierwszej minucie od zmieszania wykazywał najmniejszy opór przy zagryzaniu spośród materiałów do rejestracji okluzji o wartości ≤ 0,5 N (21).
Niewątpliwą wadą materiału jest to, że charakteryzuje się on najdłuższym czasem pracy i wiązania (2). Dłuższy czas wiązania sprzyja powstawaniu błędów w postaci przesunięcia żuchwy w trakcie rejestracji (2). Wraz z upływem czasu od wykonania rejestratu materiał kurczy się i dochodzi do utraty jego masy wskutek powolnego odparowywania wody (12, 14, 23).
Pasta tlenkowo-cynkowo-eugenolowa po związaniu charakteryzuje się najmniejszą odpornością na ucisk ze wszystkich dostępnych materiałów ze względu na swoją kruchość (1). Według badań Chandu i wsp. (1) przy kompresji 100 g/cm² odkształcenie próbki wynosiło 0,033 mm, a przy [...]

którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!