MDR – nowe przepisy dotyczące zakazu reklamy wyrobów medycznych
Reklama

MDR – nowe przepisy dotyczące zakazu reklamy wyrobów medycznych. Co wolno, a czego lepiej unikać w komunikacji z pacjentem?

1 stycznia 2023 r. weszły w życie nowe regulacje dotyczące prawa reklamy wyrobów medycznych (MDR). Wiąże się to z dużą obawą przedsiębiorców prowadzących podmioty medyczne. W stosunku do nowych wytycznych jest wiele wątpliwości. Prawnicy różnie interpretują treść Ustawy z 7 kwietnia 2022 roku, która zaczęła obowiązywać od 1 stycznia 2023 r. Z dzisiejszego artykułu dowiedzą się Państwo, co wolno publikować w social mediach gabinetu stomatologicznego, a co jest kategorycznie zabronione.

Czym są wyroby medyczne?

Zgodnie z definicją wynikającą z ustawy, wyrób medyczny to „narzędzie, przyrząd, urządzenie, oprogramowanie, materiał lub inny artykuł (…) przeznaczony przez wytwórcę do stosowania u ludzi w celu diagnozowania, zapobiegania, monitorowania, leczenia lub łagodzenia przebiegu choroby (…)”. Mowa tu o niemalże wszystkich urządzeniach i preparatach stosowanych w stomatologii czy medycynie estetycznej (lasery, implanty, korony, licówki, kwas hialuronowy, stymulatory tkankowe itd.)

Czy w takim razie od tej pory nie można prowadzić reklamy w gabinecie?

Nic bardziej mylnego. Stomatolog prowadzący klinikę czy gabinet stomatologiczny jest w pierwszej kolejności przedsiębiorcą i ma prawo do reklamowania swojej działalności. Usługi w dalszym ciągu mogą być promowane, ale jako metody, technologie, bez stosowania nazw własnych, marek urządzeń i preparatów, co miało miejsce dotychczas. Zastanówmy się jeszcze nad określeniem, czym jest reklama. Co prawda ustawa tego nie definiuje, ale z przyjętych praktyk i orzecznictwa przyjmuje się, że: „Reklamą jest każda wypowiedź skierowana do potencjalnych konsumentów, odnosząca się do towarów, usług, a także przedsiębiorcy oferującego towary...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • zyskasz dostęp do artykułów otwartych publikowanych na łamach „TPS – Twój Przegląd Stomatologiczny”;
  • zobaczysz część filmów zamieszczonych w dziale dentalVIDEO;
  • będziesz na bieżąco z wszystkimi nowościami z branży stomatologicznej;
  • możesz skorzystać z katalogu firm i porównywarki produktów,
  • masz możliwość sprawdzenia kalendarium wydarzeń i relacji z imprez branżowych.
zarejestruj się

Logowanie

Reklama

Ortodoncja w praktyce

Prowadzę własną działalność

Reklama
Reklama

Sklep

Profilaktyka i ergonomia stomatologiczna – wybrane zagadnienia

Profilaktyka i ergonomia stomatologiczna – wybrane zagadnienia

209,00

zł brutto

Kup teraz
Dental ZAGADKI: sprawdź swoją wiedzę (e-book)

Dental ZAGADKI: sprawdź swoją wiedzę (e-book)

50,00

zł brutto

Kup teraz
Zasady racjonalnej mechaniki

Zasady racjonalnej mechaniki

999,00

zł brutto

Kup teraz
Sztuka i rzemiosło cz. IV

Sztuka i rzemiosło cz. IV

160,00

zł brutto

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.