Objawy infekcji wirusem SARS-CoV-2 i choroby COVID-19
Reklama

Wyszukaj w serwisie

Objawy infekcji wirusem SARS-CoV-2 i choroby COVID-19 manifestujące się w obrębie jamie ustnej

Na podstawie badań przyjmuje się, że objawy w jamie ustnej występują w przypadku 25,65% infekcji. Jednocześnie brak jakichkolwiek objawów lub skąpa ilość jest najczęściej w przypadkach łagodnego przechodzenia choroby.

Najczęstsza forma manifestacji to pęcherze, owrzodzenia i złuszczające zapalenie dziąseł. Dość często występują bolesne ale niekrwawiące owrzodzenia zlokalizowane na grzbiecie lub boku języka (tylko u 15% pacjentów owrzodzenia języka rozwijają się na powierzchni brzusznej). Wszystkie owrzodzenia i rany mogą również być wynikiem powstawania zakrzepów i zapalenia naczyń w jamie ustnej. Występują zaostrzenia objawów języka geograficznego. Zaobserwowano również na grzbiecie języka liczne żółtawe owrzodzenia, które prawdopodobnie były późnym stadium infekcji wirusem opryszczki pospolitej (HSV). Owrzodzenia wywołane wirusem HSV są zwykle związane ze stresem spowodowanym chorobą COVID-19 i nie są specyficznym objawem zakażenia SARS-CoV-2. Mogą się również pojawić objawy zakażenia półpaścem (HZ) . Inne symptomy w jamy ustnej można wytłumaczyć nasileniem się odpowiedzi immunologicznej w stosunku do obecnych zmian chorobowych. Najczęściej obserwowanymi objawami są pęcherzyca, liszaj płaski, pemfigoidi zespół Sjögrena. Najbardziej manifestujący się w jamie ustnej jest specyficzny zestaw objawów, przypominający zespół Kawasaki. Obejmuje on rumień, suchość, łuszczenie się, pękanie i krwawienie błony śluzowej jamy ustnej, warg oraz język truskawkowy. Oprócz objawów ze strony jamy ustnej obserwuje się w tym przypadku powiększenie węzłów chłonnych szyi. W przypadku COVID-19 naśladownictwo zespołu Kawasaki określa się wieloukładowym zespołem zapalnym u dzieci (MIS-C). Występuje głównie u dzieci i towarzyszą mu również ból gardła, złe samopoczucie, biegunka, ból brzucha, anoreksja, wysypka skórna i zapalenie spojówek. Infekcje grzybicze są również jednym z częstych objawów w SARS-CoV-2, prawdopodobnie spowodowanych obniżoną odpornością.

Najczęstszymi lokalizacjami zmian w COVID-19 są podniebienie i język, następnie lokalizują się w obrębie dziąseł, ust. Pacjenci zgłaszają ból w 75% przypadków. Zmiany w jamie ustnej goją się w ciągu 3–21 dni samoistnie lub w wyniku miejscowego leczenia połączonego ze wzmożoną higienę jamy ustnej. Należy pamiętać, że większość zmian w jamie ustnej występuje przed zakażeniem COVID-19 lub jest wynikiem zastosowanego leczenia tej choroby.

Przyjęto, że zaburzenia węchu i smaku są jedynymi typowymi  objawami COVID-19 w jamie ustnej. Są one spowodowane obrzękiem nabłonka wyścielającego drogi oddechowe. Większość pacjentów (91%) zgłasza zmiany smaku przed wystąpieniem innych objawów. Aż 33,9% pacjentów ma zaburzenia smaku lub węchu, natomiast obydwa zaburzenia 18,6%. Inne badania wskazują, że 25% pacjentów zgłaszało zaburzenia smaku, 15% odczuwało pieczenie jamy ustnej, a 20% trudności w przełykaniu. Brak smaku obserwuje się u 24% pacjentów, obniżoną wrażliwość smakową u 35%, zaś niewłaściwą wrażliwością smakową u 38%. Zaburzenia smaku są częstsze u kobiet niż u mężczyzn. Odnotowano również, że zamiast utraty smaku był wyczuwalny metaliczny posmak.

Wykazano również silną korelację między objawami w jamie ustnej, a samym przebiegiem COVID-19. Pojawienie się zmian w jamie ustnej zależy od zaawansowania głównej choroby.  Leczenia infekcji wirusowej powoduje również ustępowanie objawów ze strony jamy ustnej.

Sytuacja pandemiczna i zaobserwowany w związku z tym zwiększony poziom stresu i zachowań lękowych w społeczeństwie  doprowadził również do nasilenia bruksizmu i atropatii stawów skroniowo-żuchwowych.

U niektórych pacjentów nawet po całkowitym zakończeniu leczenia COVID-19 mogą nadal pozostać zmiany w obrębie tkanek miękkich, zaburzenia wydzielania śliny, odczuwania węchu, smaku.

Należy wyciągnąć wniosek, że objawy w jamie ustnej mogą nie być objawami SARS-CoV-2, ale mogą wynikać z zaostrzenia występujących wcześniej w jej obrębie innych chorób. Należy również pamiętać, że jama ustna jest pełna receptorów ACE2, które mają silne powinowactwo do wirusa SARS-CoV-2.

Źródło: pts.net.pl

Przeczytaj więcej newsów z branży.

Przypominamy również, że aby być na bieżąco z tym, co dzieje się w świecie stomatologii wystarczy zapisać się do cotygodniowego newslettera. W każdy wtorek otrzymasz mail z najnowszymi informacji przekazanymi w krótkiej i atrakcyjnej formie. Dzięki newsletterowi zaoszczędzisz czas i szybko dotrzesz do informacji, których potrzebujesz.

Reklama

Ortodoncja w praktyce

Reklama
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.