Ocena in vitro właściwości materiałowych Biodentine w porównaniu z ProRoot MTA
Materiały przeznaczone do wypełniania kanałów korzeniowych muszą być nieprzepuszczalne dla promieni RTG, aby można było ocenić jakość wypełnienia. Wiadomo, że kontrastowość warstwy zębiny grubości 1 mm jest równoważna 1 mm glinu [23, 24]. W związku z tym standard ISO 6876: 2001 [16] ustala, że materiały do wypełniania kanałów korzeniowych powinny cechować się kontrastowością nie mniejszą niż 3 mm [16]. Materiały o kontrastowości poniżej 3 mm Al są bowiem trudne do odróżnienia od zębiny [25].
Do związania się cementu wapniowo-krzemowego konieczna jest generalnie obecność wilgoci [26]. Krótki czas wiązania pomaga w stworzeniu szczelnej bariery pomiędzy systemem kanałów korzeniowych i przyzębiem, podczas gdy długi czas wiązania może powodować problemy z utrzymaniem konsystencji mieszaniny [27].
Hipoteza zerowa niniejszego badania zakładała, że wszystkie badane właściwości materiałowe Biodentine są porównywalne do właściwości ProRoot MTA.
Materiał i metoda
Badanie rozpuszczalności
Badanie przeprowadzano na próbkach dwóch cementów endodontycznych przeznaczonych do tego samego celu, Biodentine i White ProRoot MTA. Biodentine uzyskano od firmy Septodont (Francja), a White ProRoot MTA – od Dentsply Maillefer (Szwajcaria).
Badanie rozpuszczalności przeprowadzono zgodnie z metodyką wskazaną przez standard ISO 6876: 2001 [16] przez zanurzenie próbek w wodzie podwójnie destylowanej. Ponadto oceniono także rozpuszczalność i oznaczono w roztworze PBS o pH 7,4 (AppliChem, Niemcy).
Do przygotowania próbek [...]

którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!