Imponujący wygląd. Odbudowa znacznie przebarwionych zębów odcinka przedniego przy użyciu technik minimalnie inwazyjnych
Leczone endodontycznie zęby sieczne mogą wykazywać poważne niedoskonałości pod względem estetycznym, będące wynikiem znacznych przebarwień, co stanowi nie lada wyzwanie zarówno dla lekarzy, jak i techników. Celem leczenia jest rekonstrukcja funkcji biomechanicznych i właściwości optycznych przebarwionych zębów, co, jeśli to tylko możliwe, powinno być wykonane z niewielką utratą ze strony tkanek zęba. Postępując zgodnie z jasno wytyczonymi procedurami, możemy osiągnąć satysfakcjonujące rezultaty, opierając się o wybielanie wewnętrzne, odbudowę adhezyjną i odpowiednią technikę preparacji tkanek zgodną z wymaganiami zastosowanego materiału odbudowującego. Inwazyjność tej metody jest znacznie mniejsza w porównaniu z konwencjonalnymi technikami odbudowy.
Artykuł ten omawia odbudowę dwóch przyśrodkowych zębów siecznych górnych z użyciem wzmocnienia w postaci sztyftów z włókna kompozytowego, materiałów do podbudowy uzupełnienia oraz ostatecznie zaprojektowanych licówek 360 stopni wykonanych z porcelany z dwusiarczku litu (LS2).
Sytuacja wyjściowa
28-letni pacjent zgłosił się do gabinetu stomatologicznego i wyraził życzenie odbudowy endodontycznie leczonych i znacznie przebarwionych przyśrodkowych zębów siecznych górnych. Pacjent nie doświadczył żadnych dolegliwości od czasu resekcji korzeni przeprowadzonej kilka lat wcześniej, jednakże nie był zadowolony z osiągniętego efektu kosmetycznego (fot. 2-3, 13, s. 45).
Badania kliniczne i radiologiczne ujawniły szczelne i właściwie zaopatrzone kanały korzeniowe po zabiegu resekcji w zębach 11 i 21. Nie dostrzeżono oznak wskazujących na obecność ćwieków dokanałowych, natomiast w obu zębach uwidocznione zostały duże i nieszczelne wypełnienia kompozytowe podminowane próchnicą wtórną (fot. 4, s. 45). Wypełnienia [...]

którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!