Odbudowa zęba leczonego endodontycznie - pośrednie techniki pracy

Wyszukaj w serwisie

Metody odbudowy zębów leczonych endodontycznie ze szczególnym uwzględnieniem pośrednich technik pracy materiałem kompozytowym – przegląd piśmiennictwa

W przypadku doboru odpowiedniej odbudowy protetycznej niewątpliwą rolę odgrywa również wiek pacjenta. W przypadku człowieka w wieku rozwojowym należy zwrócić szczególną uwagę na fakt ciągłego wzrostu i modelowania kości szczęk, a także proces wymiany uzębienia. W takim wypadku niewskazane jest wykonywanie uzupełnień stałych cementowanych tradycyjnie. Zaleca się je dopiero po zakończeniu wzrostu organizmu bądź – według innych źródeł – po ukończeniu 18.-19. roku życia.

Dzięki dynamicznemu rozwojowi technologii materiałowej, a w szczególności stomatologii adhezyjnej, wachlarz dostępnych metod odtwórczych uległ znacznemu poszerzeniu. Wraz z pojawieniem się endokoron znacznie ograniczone zostały również wskazania do wykorzystania wkładów koronowo-korzeniowych w zębach leczonych endodontycznie. Może to pomóc między innymi w zmniejszeniu powikłań związanych z perforacją ściany kanału, pękaniem wkładu lub korzenia.

Godnym rywalem metalowych wkładów koronowo-korzeniowych i porcelany stał się kompozyt.

Metody bezpośrednie i pośrednie

W tym aspekcie techniczne wykonawstwo odbudów zębów leczonych endodontycznie można podzielić na metody bezpośrednie i pośrednie. Kwalifikowanie zębów do konkretnego rodzaju uzupełnienia zależne jest od szeregu kryteriów i wskazań i powinno przebiegać według schematu [5]:

  • Uzupełnienia bezpośrednie.
    Wskazania:
    • ściany boczne zęba niepodminowane,
    • brak zniszczenia guzków zęba,
    • najczęściej zęby z żywą miazgą.
  • Uzupełnienie pośrednie kompozytowe/porcelanowe/złote typu inlay/onlay (zęby przedtrzonowe – wkład z włókna szklanego + odbudowa zrębu; zęby trzonowe – odbudowa zrębu kompozytem lub wkład z włókna szklaneg...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • zyskasz dostęp do artykułów otwartych publikowanych na łamach „TPS – Twój Przegląd Stomatologiczny”;
  • zobaczysz część filmów zamieszczonych w dziale dentalVIDEO;
  • będziesz na bieżąco z wszystkimi nowościami z branży stomatologicznej;
  • możesz skorzystać z katalogu firm i porównywarki produktów,
  • masz możliwość sprawdzenia kalendarium wydarzeń i relacji z imprez branżowych.
zarejestruj się

Logowanie

Reklama

Ortodoncja w praktyce

Reklama
Reklama
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.