Kiedy lekarz dentysta może odmówić leczenia?
TITLE: The dentist`s right to refuse treatment
STRESZCZENIE: Zamierzeniem autorek niniejszej pracy była analiza sytuacji, w których lekarz może odstąpić od leczenia lub w ogóle się go nie podjąć, a także przedstawienie niezbędnych kroków, jakie należy podjąć w opisywanej sytuacji. Omówiono obowiązujące przepisy prawne dotyczące możliwości i warunków wdrożenia takich rozwiązań. Zastosowanie przez lekarzy procedury odstąpienia od leczenia zilustrowano przykładowymi przypadkami z praktyki klinicznej.
SŁOWA KLUCZOWE: odstąpienie od leczenia, odmowa leczenia, pacjent agresywny, prawa lekarza, Rzecznik Praw Lekarza
SUMMARY: The aim of the paper is to analyse the legal aspects and grounds of dental treatment refusal. The article presents legal regulations and conditions regarding this issue. The considerations are supplemented with several case studies illustrating the practical use of the treatment refusal procedure.
KEYWORDS: withdrawal from treatment, treatment refusal, aggressive patient, doctor rights, Doctors Ombudsman
Zdrowie jest jednym z fundamentalnych dóbr człowieka. Jego ochrona jest gwarantowana przez akty prawne międzynarodowe i krajowe. Już w Karcie Narodów Zjednoczonych z 26 czerwca 1945 r. w art. 55 znalazły się zapiski o tym, że narody zobowiązują się do zapewnienia warunków stałości i dobrobytu, włączając w to rozwiązywanie zagadnień zdrowotnych o zasięgu międzynarodowym (1). W polskim ustawodawstwie ochrona zdrowia jest zagwarantowana w art. 68 Konstytucji RP. Określa on, że każdy obywatel powinien mieć równy dostęp do ochrony zdrowia finansowanej ze środków publicznych (2).
Lekarz jest zawodem zaufania publicznego. Spoczywa na nim szczególny obowiązek ratowania zdrowia i życia ludzkiego. Lekarzowi [...]

którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!