Odpady medyczne w gabinecie stomatologicznym – krok po kroku
Punktem wyjścia do wyjaśnienia kwestii szczegółowego sposobu postępowania z odpadami medycznymi w gabinecie stomatologicznym jest wytłumaczenie pojęcia odpadów medycznych.
Zgodnie z definicją zawartą w art. 3 ust. 3 pkt 5 Ustawy z 27 kwietnia 2001 r. o odpadach (Dz.U. 2010.185.1243 z późn. zm.) (1), odpadem medycznym jest odpad powstający w związku z udzielaniem świadczeń zdrowotnych oraz prowadzeniem badań i doświadczeń naukowych w zakresie medycyny. Świadczenie zdrowotne, w myśl Ustawy z 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (Dz.U. 112.654 z późn. zm.) (2), jest działaniem służącym zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu lub poprawie zdrowia oraz innym działaniem medycznym wynikającym z procesu leczenia lub przepisów odrębnych regulujących zasady ich wykonywania.
Odpady medyczne powstają w podmiotach wykonujących działalność leczniczą, w tym m.in. gabinetach stomatologicznych. Z uwagi na specyficzne właściwości odpady te niosą niebezpieczeństwo zagrożenia epidemiologicznego, głównie z powodu obecności chorobotwórczych drobnoustrojów (3). Przedmiotowe odpady wymagają odizolowania od otoczenia już w miejscu ich powstawania, specjalnych metod magazynowania, transportu, usuwania i unieszkodliwiania. Prawidłowy tryb postępowania z omawianymi odpadami ma istotne znaczenie dla zabezpieczenia pacjentów i personelu przed rozprzestrzenianiem się zakażeń (3).
Przeczytaj wszystkie artykuły z wybranej kategorii TUTAJ
Krok pierwszy – właściwa klasyfikacja odpadów medycznych
W Polsce, zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Środowiska z 27 września 2001 r. w sprawie katalogu odpadów (Dz.U. 112.1206) (4), odpady w zależności od źródła [...]

którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!