Odpowiedzialność karna za rozstrój zdrowia pacjenta
Działania i zaniechania wobec pacjentów związane z udzielaniem świadczeń stomatologicznych mogą stanowić po spełnieniu ustawowych przesłanek podstawę odpowiedzialności karnej każdego dentysty. Odpowiedzialność karna oznacza powinność danego podmiotu ponoszenia ujemnych konsekwencji (w postaci sankcji karnej) za przypisany mu czyn. Odpowiedzialność karna obejmuje, według dominującego w doktrynie prawniczej stanowiska, odpowiedzialność za przestępstwa oraz za wykroczenia. Określenie przestępstw i zasad odpowiedzialności za nie zawarte jest w Kodeksie karnym z 1997 roku. Zasady odpowiedzialności za wykroczenia zawarte są z kolei w Ustawie z dnia 20 maja 1970 r. Kodeks wykroczeń (t.j.: Dz.U. z 2007 r., Nr 109, poz. 756).
Zgodnie z art. 1 Kodeksu karnego odpowiedzialności karnej podlega ten tylko, kto popełnia czyn zabroniony pod groźbą kary przez ustawę obowiązującą w czasie jego popełnienia. Nie stanowi przestępstwa czyn zabroniony, którego społeczna szkodliwość jest znikoma. Nie popełnia przestępstwa sprawca czynu zabronionego, jeżeli nie można mu przypisać winy w czasie czynu. Czyn zabroniony popełniony jest umyślnie, jeżeli sprawca ma zamiar jego popełnienia, to jest chce go popełnić albo przewidując możliwość jego popełnienia, na to się godzi. Natomiast czyn zabroniony popełniony jest nieumyślnie, jeżeli sprawca, nie mając zamiaru jego popełnienia, popełnia go jednak na skutek niezachowania ostrożności wymaganej w danych okolicznościach, mimo że możliwość popełnienia tego czynu przewidywał albo mógł przewidzieć.
W praktyce o odpowiedzialności karnej dentysty rozstrzyga sąd powszechny w postępowaniu karnym. Postępowanie karne prowadzone jest według zasad uregulowanych w Kodeksie postępowania karnego z 1997 roku. Postępowanie karne to prawnie uregulowana [...]

którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!