Owrzodzenie powstałe podczas chemicznego płukania kanału
Reklama

Wyszukaj w serwisie

Owrzodzenie powstałe podczas chemicznego płukania kanału korzeniowego zęba podchlorynem sodu

Omówienie

Powikłania w leczeniu endodontycznym, jak w każdej dziedzinie medycyny, mogą powodować różnego rodzaju problemy, zaś narastające objawy kliniczne i ich nasilenie zależą od stężenia i objętości przepchniętego roztworu. Dlatego wskazane jest zachowanie odpowiednich standardów i środków ostrożności. Szczególnie dotyczy to podchlorynu sodu, dość często stosowanego w endodoncji. W przypadku przedostania się jego większych ilości poza otwory wierzchołkowe czy w kontakcie z otaczającymi tkankami może prowadzić do ciężkich powikłań. Ważne znaczenie tego roztworu płuczącego przypisuje się właściwościom histolitycznym, cytotoksycznym oraz alergicznym [5, 6].

Jak wynika z piśmiennictwa, wielu autorów [7, 8] przytacza powikłania powstałe podczas płukania kanałów korzeniowych NaOCl. Cytowani powyżej autorzy są zdania, iż roztwór ten w niskich stężeniach 0,5% wykazuje dobrą biokompatybilność. Natomiast wraz ze wzrostem jego stężenia zwiększa się działanie histolityczne.

W opisanym przez nas przypadku stężenie NaOCl wynosiło 2%, zaś powikłanie wystąpiło z powodu wydostania się podchlorynu sodu z kanału korzenia zęba w głąb tkanek miękkich przedsionka jamy ustnej. Można więc sądzić, iż toksyczny wpływ na tkanki był związany z silnym działaniem alkalicznym NaOCl, którego pH wynosi 10,8-12,9, a także hipertonicznością roztworu do płynów tkankowych. W celu poprawy środowiska organizmu w leczeniu zastosowano lek izopatyczny Notakehl D5, który silnie aktywuje czynniki obronne organizmu. Ponadto wpływa na wzrost aktywności fagocytów oraz limfocytów T, co ma znaczący udział w procesach regeneracji, która wpłynęła korzystnie na przebieg leczenia. Również wcześniejsze nasze badania i pozytywne obserwacje z wykorzystaniem [...]

Ten materiał dostępny jest tylko dla użytkowników
którzy są subskrybentami naszego portalu.
Wybierz pakiet subskrypcji dla siebie
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!
Masz aktywną subskrypcję?
Nie masz jeszcze konta w serwisie? Dołącz do nas
Reklama
Reklama
Poznaj nasze serwisy