PEEK – polieteroeteroketon oraz jego zastosowanie w protetyce
Reklama

Wyszukaj w serwisie

PEEK – polieteroeteroketon oraz jego zastosowanie w protetyce stomatologicznej – przegląd piśmiennictwa

PEEK ma niskie powinowactwo do płytki nazębnej. Jest materiałem bioinertnym – nie uwalnia jonów do środowiska otaczającego, biokompatybilnym, nie wykazuje żadnych efektów mutagennych czy toksycznych. Dzięki temu może być stosowany jako zamiennik dla pacjentów uczulonych na tytan czy inne metale. PEEK nie ma też metalicznego koloru; jest beżowy, z domieszką szarości, co czyni go bardziej estetycznym (2).

Zastosowanie

Jako materiał na implanty i łączniki

Do produkcji łączników używa się wielu materiałów, takich jak tytan, ceramika i cyrkon (1). Łącznik PEEK dopiero od niedawna został wprowadzony do implantologii stomatologicznej, stosowany jako łącznik tymczasowy przez 1-3 miesiące w przeciwieństwie do tytanu, który można stosować 6-12 miesięcy. Wykazano, że PEEK zmniejsza naprężenia wokół implantu, jednak nie jest używany jako ostateczny materiał łącznika, ponieważ jego odporność na pęknięcie jest niższa niż tytanu (4). Półkrystaliczna struktura PEEK zmniejsza kruchość, dlatego zamiast pękania łączników obserwuje się ich deformację, łączniki można łatwo wymienić, a sama proteza po zmianie łącznika może zostać ponownie użyta (6).

Kup prenumeratę czasopisma "TPS - Twój Przegląd Stomatologiczny" na dlaspecjalistow.pl.

Główną zaletą PEEK jako materiału do produkcji implantów jest jego moduł Younga, który zbliżony jest do ludzkiej kości, dzięki czemu może powodować podobny rozkład naprężeń wzdłuż powierzchni implantu i zmniejszać resorpcję kości (1, 2). PEEK ma niższą osteokonduktywność w porównaniu do tytanu. W celu [...]

Ten materiał dostępny jest tylko dla użytkowników
którzy są subskrybentami naszego portalu.
Wybierz pakiet subskrypcji dla siebie
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!
Masz aktywną subskrypcję?
Nie masz jeszcze konta w serwisie? Dołącz do nas
Reklama
Reklama
Poznaj nasze serwisy