PEEK – polieteroeteroketon oraz jego zastosowanie w protetyce stomatologicznej – przegląd piśmiennictwa
Jako materiał do produkcji protez stałych
Ze względu na szarobrązowy kolor PEEK nie nadaje się do monolitycznych estetycznych uzupełnień zębów przednich (5). Jednak można z niego wykonać podbudowę protezy stałej, olicowaną następnie kompozytem (8). Wypróbowano różne metody, by uzyskać dobrą siłę wiązania podbudowy z materiałami licującymi, tj. piaskowanie, zabieg rocatec, trawienie powierzchni kwasem siarkowym i roztworem piranii (2). Siła wiązania jest wystarczająca do licowania dowolnym materiałem kompozytowym (8). PEEK można łatwiej naprawiać niż ceramikę, nie ściera się w jamie ustnej i nie widać pogorszenia właściwości materiału podczas obróbki (7). Właściwości mechaniczne PEEK są podobne do zębiny i szkliwa, co daje mu przewagę nad stopami metali i uzupełnieniami ceramicznymi (5).
PEEK może być również używany jako alternatywa dla PMMA w uzupełnieniach CAD/CAM. Zaletą podbudowy wykonanej z CAD/CAM są jej właściwości mechaniczne, które nie ulegają żadnym zmianom podczas procesu produkcyjnego (1). W badaniach in vitro stwierdzono, iż 3-elementowe protezy produkowane z PEEK z użyciem systemu CAD/CAM mają wyższą odporność na złamanie w porównaniu do ceramiki szklanej na bazie dwukrzemianu litu, aluminium i cyrkonu (2, 6).
Podsumowanie
PEEK to nowoczesny materiał, który wzbudza zainteresowanie w stomatologii. Może być stosowany w protetyce do implantów, protez stałych i ruchomych, ze względu na swoje właściwości mechaniczne i biologiczne. Jednak dalej jest zbyt mało badań z wykorzystaniem tego materiału, by móc stosować go rutynowo. Mimo wszystko jest to [...]

którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!