PES i LEK/LDEK omawiane na spotkaniu PNRL i MZ - dentalmaster.pl

PES i LEK/LDEK omawiane na spotkaniu Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej i Ministerstwa Zdrowia

MZ wskazało, że kompetencje w tej sprawie leżą po stronie Głównego Inspektora Sanitarnego i nie wie, kiedy nastąpi ich opracowanie.

Prezydium NRL przypomniało apel w tej sprawie skierowany do Ministra Zdrowia i oczekiwanie samorządu na pilne wsparcie Ministerstwa Zdrowia. Wobec ponawianego postulatu MZ zobowiązało się do przeprowadzenia w najbliższym czasie rozmowy z Głównym Inspektorem Sanitarnym.

Sprawdź NEWSY z kraju i ze świata.

Wskazano na asymetrię w traktowaniu lecznictwa zamkniętego i ambulatoryjnego z lecznictwem uzdrowiskowym, w zakresie obciążania kosztami niezbędnych badań, koniecznych przy realizacji planowej działalności.

Preferowanie lecznictwa uzdrowiskowego w postaci finansowania tych badań przez NFZ przy jednoczesnym wliczaniu ich kosztów w działalność poszczególnych podmiotów jest niczym nieuzasadnione zwłaszcza, że wykonywanie badań 15 dni przed przyjęciem do lecznictwa uzdrowiskowego nie znajduje także podstaw merytorycznych.

Podkreślono też, że narastające problemy finansowe w ochronie zdrowia wskazują na pilną potrzebę rozważenia zmian w sposobie finansowania w ochronie zdrowia w kierunku nie tylko wzrostu nakładów, ale realnej wyceny świadczeń medycznych, przeglądu koszyka świadczeń gwarantowanych czy poszukiwania innych źródeł finansowania.

Prezydium zwróciło również uwagę na problemy związane z przyjmowaniem na OIT w szpitalach jednoimiennych pacjentów bez zakażeń COVID, a także z niefinansowaniem takich świadczeń zgodnie z wyceną. Obecne zapisy uniemożliwiają w takich sytuacjach skorzystanie z należnej szpitalowi rekompensaty. MZ zapewniło, że przeanalizuje tę kwestię.

4. Niezbędne zmiany w przepisach dotyczących m.in. stomatologii:

Ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych: propozycja Prezydium sfinalizowania prac Zespołu MZ ds. zmniejszania obciążeń administracyjnych, nad wnioskiem NRL z grudnia ub. r. o zniesienie obowiązku przekazywania informacji o pierwszym wolnym terminie i stanu z harmonogramów przyjęć wobec wszystkich poradni, w których czas oczekiwania na przyjęcie nie przekracza 30 dni. Uzasadnieniem jest konieczność skupienia uwagi na sprawach profilaktyki zakażeń. Ministerstwo stanowczo stwierdziło, że nie planuje zmian legislacyjnych w tym zakresie.

Ustawa o odpadach: Prezydium NRL zwróciło uwagę, że konieczne jest zwiększenie limitu do 170 kg, gdyż w innym przypadku praktyki stracą uprawnienia do uproszczonej ewidencji odpadów. MZ jest otwarte na wszelkie propozycje w tej kwestii i zasugerowało informowanie o zbliżaniu się lekarzy do określonego limitu, aby mogło uzgodnić zmiany z Ministerstwem Klimatu przed wejściem nowelizacji ustawy w życie.

Prawo atomowe: Jesienią 2021 r. powinno wejść w życie rozporządzenie wykonawcze do znowelizowanej ustawy, na mocy którego placówki stomatologiczne wykonujące zdjęcia inne niż wewnątrzustne będą musiały wystąpić o zgody na wykonywanie procedur rtg. Szczególnie w obecnej sytuacji, biorąc przy tym znaczną liczbę tych placówek (3250), nie ma możliwości wprowadzenia spójnego metodologicznie systemu doszkalania. Stąd wniosek Prezydium NRL o udzielenie zgód dotychczas wykonującym te procedury, w szczególności tym, którzy wykonywali je w dniu wejścia w życie nowelizacji ustawy (23.09.2019). Sprawa została przyjęta przez przedstawicieli MZ do prac w uzgodnieniu z GIS.

Ostateczny kształt zapisów w nowelizacji ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty: Wniosek o zgodę MZ i rządu na poprawkę w art.53 ustawy zezwalającą na zatrudnienie przez praktykę lekarską przynajmniej 1 stałego asystenta. Ministerstwo nie zmienia swego stanowiska. Widzi możliwość prac nad kompleksowym uregulowaniem tej kwestii wobec wszystkich zawodów, których przedstawiciele mają prawo do prowadzenia praktyki zawodowej.

Reklama

Ortodoncja w praktyce

Prowadzę własną działalność

Reklama
Reklama

Sklep

Profilaktyka i ergonomia stomatologiczna – wybrane zagadnienia

Profilaktyka i ergonomia stomatologiczna – wybrane zagadnienia

209,00

zł brutto

Kup teraz
Dental ZAGADKI: sprawdź swoją wiedzę (e-book)

Dental ZAGADKI: sprawdź swoją wiedzę (e-book)

50,00

zł brutto

Kup teraz
Zasady racjonalnej mechaniki

Zasady racjonalnej mechaniki

999,00

zł brutto

Kup teraz
Sztuka i rzemiosło cz. IV

Sztuka i rzemiosło cz. IV

160,00

zł brutto

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.