Podchloryn sodu a możliwe powikłania leczenia endodontycznego
Reklama

Wyszukaj w serwisie

Podchloryn sodu a możliwe powikłania leczenia endodontycznego – przegląd piśmiennictwa

Zapobieganie powikłaniom związanym z nieprawidłowym podaniem podchlorynu sodu

Aby zapobiec powikłaniom związanym z nieprawidłowym podaniem podchlorynu sodu, należy zadbać o pacjenta już w momencie przekroczenia progu gabinetu stomatologicznego. NaOCl powoduje odbarwianie tkanin, dlatego zarówno pacjent, jak i operator, podczas leczenia endodontycznego powinni założyć fartuchy ochronne. Dodatkowo będą one stanowić warstwę zabezpieczającą przed ewentualnym uszkodzeniem skóry. Inna komplikacja, na którą narażony jest nie tylko pacjent, ale również lekarz dentysta, to przedostanie się podchlorynu sodu do oka. Grozi ono uszkodzeniem rogówki oraz zmniejszeniem ostrości widzenia, dlatego należy zadbać o ochronę narządu wzroku, zakładając pacjentowi okulary, natomiast operator zabiegu może założyć dostępne na rynku przyłbice, lupy powiększające, okulary ochronne bądź pracować pod mikroskopem.

W dzisiejszej stomatologii niezbędny element leczenia endodontycznego stanowi koferdam. Chroni on pacjenta m.in. przed kontaktem błony śluzowej z płynami płuczącymi, aby nie doprowadzić do jej chemicznego poparzenia (2). W celu dokładniejszej ochrony tkanek miękkich zalecane jest wykonanie dodatkowego uszczelnienia pola zabiegowego poprzez zastosowanie płynnego koferdamu.

Aby proces irygacji kanałów korzeniowych odbywał się prawidłowo, należy podawać płyn płuczący bez nadmiernego nacisku na tłok strzykawki (2). Zaleca się stosowanie igieł z otworem bocznym, które wprowadza się na długość o 1-2 mm krótszą od ustalonej długości roboczej. Należy pamiętać, że aby uzyskać odpowiedni efekt płuczący, powinno się poszerzyć kanał korzeniowy podczas chemomechanicznego opracowywania do rozmiaru ISO 30-35 (6).

Obja...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • zyskasz dostęp do artykułów otwartych publikowanych na łamach „TPS – Twój Przegląd Stomatologiczny”;
  • zobaczysz część filmów zamieszczonych w dziale dentalVIDEO;
  • będziesz na bieżąco z wszystkimi nowościami z branży stomatologicznej;
  • możesz skorzystać z katalogu firm i porównywarki produktów,
  • masz możliwość sprawdzenia kalendarium wydarzeń i relacji z imprez branżowych.
zarejestruj się

Logowanie

Reklama

Ortodoncja w praktyce

Reklama

Zespół Stomatologiczny

Reklama
Reklama
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.