Podparcia ozębnowe w protezach ruchomych z kopolimeru termoplastycznego FJP – Pressing Dental
Klamry obwodowe
Innowacyjnym rozwiązaniem wprowadzonym do techniki dentystycznej w Centrum Edukacyjnym Holtrade dla technologii Pressing Dental są klamry obwodowe (fot. 2). Jest to połączenie otwartego teleskopu z częścią wprowadzaną w „podcień retencyjny” – wyznaczony w odpowiedni sposób przez paralelometr. Klamra obwodowa spełnia w sposób jednoznaczny trzy najważniejsze funkcje w protezie:
- podpiera protezę ozębnowo – tak jak teleskop, wzdłuż osi długiej korzenia zęba oporowego,
- blokuje ruchy boczne (tak jak teleskop) i stabilizuje trzon protezy ruchomej w czasie funkcji żucia,
- utrzymuje retencyjnie protezę na podłożu protetycznym.
Klamry obwodowe można stosować w każdym przypadku, kiedy jest możliwe otoczenie zęba oporowego tworzywem sztucznym FJP o grubości przekroju poprzecznego 0,8 mm i w każdym przypadku zębów „ostatnich”. Należy także pamiętać, że dla klamer z tworzywa sztucznego FJP nie istnieją „trudne warunki”. Klamra zawsze może być umieszczona na zębie klamrowanym – 0,5/1 mm nad kieszonką dziąsłową, nawet przy znacznym, nieprawidłowym wychyleniu zęba – o głębokości podcienia do 2 mm. W przypadku braku powierzchni retencyjnej, ponieważ materiał klamry nie działa abrazyjnie na materiały kompozytowe, można zbudować na zębach retencje przed wykonaniem lub po wykonaniu protezy. Oczywiście w trakcie użytkowania protez częściowych, niezależnie od skutecznego podparcia, należy kontrolować zanik wyrostków zębodołowych i regularnie „podścielać” wszelkie typy protez ruchomych.
W przypadku trzonów protez z materiałów termoplastycznych Pressing Dental w celu chemicznego połączenia akrylu (użytego do redukowania zaniku kości) z trzonem protezy należy użyć dwuskładnikowego materiału Acecril, który zapewnia trwałe połączenie i uszczelnienie spolimeryzowanego akrylu z chemicznie neutralnym materiałem protezy. Ponieważ The.r.mo. Star FJP jest stosowany na świecie na trzony protez zębowych od wielu lat, analizując projekty wykonanych dla pacjentów [...]

którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!