Postępowanie w sprawach chorób zawodowych
Choroby zawodowe to jeden z najgorszych negatywnych skutków wykonywania pracy, zawsze i nierozerwalnie wiążący się z występowaniem na stanowisku pracy czynników szkodliwych dla zdrowia. Można wskazywać wiele przyczyn występowania tego rodzaju chorób. Ustalanie źródła ich występowania oraz ograniczanie negatywnego wpływu warunków pracy na zdrowie człowieka od wielu lat jest przedmiotem starań Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Starania te nie kończą się jednak na działalności prewencyjnej i nadzorowanej. Jednym z wielu zadań powierzonych w ramach działalności ustawowej jest również prowadzenie postępowania w przypadku stwierdzenia podejrzenia wystąpienia choroby zawodowej.
Podstawy do rozpoczęcia postępowania wyjaśniającego w sprawie możliwości potencjalnego wystąpienia choroby zawodowej daje już Kodeks pracy, który w razie stwierdzenia u pracownika objawów wskazujących na powstanie choroby zawodowej zobowiązuje pracodawcę do przeniesienia go na stanowisko, na którym nie występują czynniki będące źródłem zaobserwowanych objawów. Przeniesienie następuje na podstawie orzeczenia lekarskiego, w terminie i na czas określony w tym orzeczeniu. Jednocześnie ustawa definiuje warunki i kryteria, jakie należy spełnić, aby postępowanie zostało wszczęte. Postępowanie to jest procesem wieloetapowym i bardzo czasochłonnym.
Podstawowym kryterium przystąpienia do procesu uznania choroby zawodowej jest wymienienie choroby, której występowanie podejrzewamy, w wykazie chorób zawodowych będącym załącznikiem do Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 czerwca 2009 r. (Dz.U. z 2013 r., poz. 1367). Ponadto w środowisku pracy należy potwierdzić występowanie czynnika sprawczego choroby w postaci sposobu wykonywania pracy, czynnika rakotwórczego, fizycznego, chemicznego, biologicznego bądź uczulającego. Przyjmuje się, że jeżeli w wyniku oceny warunków pracy można stwierdzić bezspornie [...]

którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!