Postępowanie w sprawach chorób zawodowych - jak wygląda
Reklama

Wyszukaj w serwisie

Postępowanie w sprawach chorób zawodowych

Choroby zawodowe to jeden z najgorszych nega­tywnych skutków wykonywania pracy, zawsze i nierozerwalnie wiążący się z występowaniem na stanowisku pracy czynników szkodliwych dla zdro­wia. Można wskazywać wiele przyczyn występowania tego rodzaju chorób. Ustalanie źródła ich występowania oraz ograniczanie negatywnego wpływu warunków pra­cy na zdrowie człowieka od wielu lat jest przedmiotem starań Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Starania te nie kończą się jednak na działalności prewencyjnej i nad­zorowanej. Jednym z wielu zadań powierzonych w ra­mach działalności ustawowej jest również prowadzenie postępowania w przypadku stwierdzenia podejrzenia wystąpienia choroby zawodowej.

Podstawy do rozpoczęcia postępowania wyjaśniają­cego w sprawie możliwości potencjalnego wystąpienia choroby zawodowej daje już Kodeks pracy, który w ra­zie stwierdzenia u pracownika objawów wskazujących na powstanie choroby zawodowej zobowiązuje praco­dawcę do przeniesienia go na stanowisko, na którym nie występują czynniki będące źródłem zaobserwowa­nych objawów. Przeniesienie następuje na podstawie orzeczenia lekarskiego, w terminie i na czas określony w tym orzeczeniu. Jednocześnie ustawa definiuje wa­runki i kryteria, jakie należy spełnić, aby postępowanie zostało wszczęte. Postępowanie to jest procesem wie­loetapowym i bardzo czasochłonnym.

Podstawowym kryterium przystąpienia do procesu uznania choroby zawodowej jest wymienienie cho­roby, której występowanie podejrzewamy, w wykazie chorób zawodowych będącym załącznikiem do Roz­porządzenia Rady Ministrów z dnia 30 czerwca 2009 r. (Dz.U. z 2013 r., poz. 1367). Ponadto w środowisku pracy należy potwierdzić występowanie czynnika sprawcze­go choroby w postaci sposobu wykonywania pracy, czynnika rakotwórczego, fizycznego, chemicznego, bio­logicznego bądź uczulającego. Przyjmuje się, że jeżeli w wyniku ocen...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją.

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • zyskasz dostęp do artykułów otwartych publikowanych na łamach „TPS – Twój Przegląd Stomatologiczny”;
  • zobaczysz część filmów zamieszczonych w dziale dentalVIDEO;
  • będziesz na bieżąco z wszystkimi nowościami z branży stomatologicznej;
  • możesz skorzystać z katalogu firm i porównywarki produktów,
  • masz możliwość sprawdzenia kalendarium wydarzeń i relacji z imprez branżowych.
zarejestruj się

Logowanie

Reklama

Ortodoncja w praktyce

Reklama

Zespół Stomatologiczny

Reklama
Reklama
Reklama
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.