Postępowanie z odpadami w gabinecie stomatologicznym
Jednym z elementów zapewnienia bezpieczeństwa personelu medycznego oraz pośrednio pacjentów w podmiocie leczniczym jest prawidłowe postępowanie z odpadami medycznymi. Odpady powstające w sektorze opieki zdrowotnej mogą stanowić szczególne zagrożenie ze względu na to, że mają kontakt z pacjentem chorym lub będącym nosicielem różnych chorobotwórczych patogenów. Wszystkie podmioty lecznicze obecnie zmagają się z problemem właściwego postępowania z odpadami medycznymi, bowiem Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 30 lipca 2010 roku w sprawie szczegółowego sposobu postępowania z odpadami medycznymi utraciło moc prawną 24 stycznia 2016 roku. Niestety ciągle brakuje nowego rozporządzenia, które regulowałoby szczegółowe postępowanie z odpadami tego rodzaju. Dostępny jest projekt rozporządzenia, który można traktować jako informacje o planowanych rozwiązaniach. Artykuł ten ma na celu przypomnienie podstawowych zagadnień i zasad postępowania z odpadami w podmiocie leczniczym, w tym również gabinecie stomatologicznym.
Należy rozpocząć od zdefiniowania, czym są odpady medyczne. Zgodnie z definicją ustawową odpady medyczne są odpadami powstającymi w związku z udzielaniem świadczeń zdrowotnych oraz prowadzeniem badań i doświadczeń naukowych w zakresie medycyny. W gabinecie stomatologicznym dochodzi do stałego wytwarzania tego rodzaju odpadów, dlatego też niezwykle ważne jest określenie dokładnego sposobu postępowania z nimi. Oprócz odpadów medycznych w podmiotach leczniczych są wytwarzane odpady niebezpieczne i komunalne (1).
Postępowanie z odpadami musi być określone w procedurze, która musi zostać opracowana indywidualnie dla każdego podmiotu. Dlatego też nie można wprowadzić jednej, jednakowej i uniwersalnej procedury dla wszystkich gabinetów. Posiadanie procedur medycznych wynika z wymogów, które są określone w Ustawie [...]

którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!