Powikłania w implantologii i jak się na nie przygotować
Dr n. med. Marek Adwent M.Sc., specjalista chirurgii szczękowo-twarzowej, w rozmowie z redakcją „Twojego Przeglądu Stomatologicznego” omawia powikłania, które mogą wystąpić podczas leczenia implantologicznego. Czy części z nich można uniknąć? Zapraszamy do lektury wywiadu na temat leczenia i kształcenia w zakresie leczenia implantologicznego.

Jakie powikłania są najczęstsze w implantologii i jak lekarz powinien się na nie przygotować?
Implantacja czy leczenie implantologiczne nie wydaje się być leczeniem skomplikowanym. Polega na wprowadzeniu implantu w kość, a następnie wykonaniu odbudowy protetycznej. Natomiast na każdym etapie leczenia implantologicznego może wystąpić powikłanie. We wczesnym etapie, w trakcie gojenia się, może występować brak osteointegracji, czyli sytuacja, kiedy implant nie wgaja się odpowiednio w kość. Do powikłań późniejszych należą powikłania protetyczne, czyli prace ulegają złamaniu, implant ulega zniszczeniu podczas użytkowania. Mogą wystąpić także powikłania późne, np. zapalenie kości i tkanek przy implantach – czyli periimplantitis, co wiąże się z zanikiem kości i utratą implantu.
Z mojego wieloletniego doświadczenia wynika, że najczęstszym powikłaniem, jakie spotykamy w implantologii, jest brak prawidłowej osteointegracji, czyli utrata implantu w okresie pierwszych dwóch, trzech miesięcy od implantacji. Na szczęście w zdecydowanej większości przypadków nie jest to powikłanie bardzo poważne. [...]

którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!